Barack Obama přiznal podíl USA na ekonomické "šlamastyce"

Praha - Americký prezident Barack Obama volá před nadcházejícím jednání skupiny zemí G20 po rychlém úsilí o stimulaci růstu ekonomik, obnovení úvěrů a pomoci rozvíjejícím se trhům zvýšením záchranné schopnosti Mezinárodního měnového fondu. Napsal to v článku, který otiskly úterní Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

Barack Obama, prezident USA

Hospodářské potíže nelze podle Obamy vyřešit polovičatými opatřeními a izolovaným úsilím jednotlivých států. "Na představitelích zemí G20 nyní leží odpovědnost za odvážné, souborné a koordinované činy, které nejen nastartují zotavení, ale zahájí nové období hospodářské angažovanosti, která zabrání opakování takového krize v budoucnu," uvedl prezident.

Obama přiznal, že Spojené státy nesou svůj podíl na "šlamastyce", která nastala. "Budeme se snažit důrazně pozvednout americké hospodářství z krize a reformovat naši regulační strukturu," napsal.

Země G20 by se podle Obamy měly zavázat k podpoře volného obchodu a investic a odolat protekcionismu, který by krizi prohloubil. "Musíme přestat s bezuzdnými spekulacemi a utrácením nad poměry, musíme rychle přestat se špatnými úvěry, předluženými bankami a nepřítomností dohledu," sdělil prezident. Slíbil, že zahájí reformy regulačního a dozorového rámce.

"Všechny trhy by měly mít normy stability a pravidla pro uveřejňování obchodních informací. Proti budoucím krizím by měl chránit silný rámec na kapitálovou přiměřenost. Musíme zlikvidovat zámořské daňové ráje a praní špinavých peněz," zdůraznil Obama. Obnova udržitelného růstu povstane jenom z otevřených a stabilizovaných trhů, dodal.

Témata: Barack Obama | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchodní válka mezi USA a Čínou se prý odkládá

20.05.2018 17:10 Washington - Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení…

USA a Čína se dohodly na snížení obchodního schodku

19.05.2018 21:32 Washington/Peking - Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení…

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

18.05.2018 20:12 Stockholm - Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama