Barack Obama přiznal podíl USA na ekonomické "šlamastyce"

Praha - Americký prezident Barack Obama volá před nadcházejícím jednání skupiny zemí G20 po rychlém úsilí o stimulaci růstu ekonomik, obnovení úvěrů a pomoci rozvíjejícím se trhům zvýšením záchranné schopnosti Mezinárodního měnového fondu. Napsal to v článku, který otiskly úterní Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

Barack Obama, prezident USA

Hospodářské potíže nelze podle Obamy vyřešit polovičatými opatřeními a izolovaným úsilím jednotlivých států. "Na představitelích zemí G20 nyní leží odpovědnost za odvážné, souborné a koordinované činy, které nejen nastartují zotavení, ale zahájí nové období hospodářské angažovanosti, která zabrání opakování takového krize v budoucnu," uvedl prezident.

Obama přiznal, že Spojené státy nesou svůj podíl na "šlamastyce", která nastala. "Budeme se snažit důrazně pozvednout americké hospodářství z krize a reformovat naši regulační strukturu," napsal.

Země G20 by se podle Obamy měly zavázat k podpoře volného obchodu a investic a odolat protekcionismu, který by krizi prohloubil. "Musíme přestat s bezuzdnými spekulacemi a utrácením nad poměry, musíme rychle přestat se špatnými úvěry, předluženými bankami a nepřítomností dohledu," sdělil prezident. Slíbil, že zahájí reformy regulačního a dozorového rámce.

"Všechny trhy by měly mít normy stability a pravidla pro uveřejňování obchodních informací. Proti budoucím krizím by měl chránit silný rámec na kapitálovou přiměřenost. Musíme zlikvidovat zámořské daňové ráje a praní špinavých peněz," zdůraznil Obama. Obnova udržitelného růstu povstane jenom z otevřených a stabilizovaných trhů, dodal.

Témata: Barack Obama | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

24.07.2017 14:12 Aktualizováno Kuala Lumpur - Mezinárodní měnový fond (MMF) v dnešní aktualizaci Světového ekonomického výhledu…

Kyrgyzský prezident hájil firmu Liglass: Češi umlčí to štěkání

24.07.2017 08:57 Biškek - Za české investory ze společnosti Liglass Trading, která má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu…

Ekonomika KLDR loni rostla nejrychleji za 17 let, obyvatelé přesto živoří

21.07.2017 12:48 Soul - Navzdory mezinárodním sankcím ekonomika Severní Koreje roste. HDP totalitní a izolované země…

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení protiruských sankcí

20.07.2017 21:51 Aktualizováno Washington - Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama