General Motors: Saab končí

Paříž - Společnost General Motors (GM) se nedohodla s nizozemským výrobcem luxusních automobilů Spyker o prodeji švédské automobilky Saab, a tak její provoz ukončí. Informaci v pátek přinesla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

GM zdůraznila, že nejde o bankrot, ani o nucenou likvidaci, a že splatí dluhy Saabu včetně plateb dodavatelům.

GM provoz podniku ukončí postupně.

Důvodem k rozhodnutí je podle Nicka Reillyho, šéfa aktivit GM pro Evropu to, že se ukázalo nemožným „provést transakci se vší náležitou pečlivostí v rozumném termínu“. Saab by bývalo mohlo zachránit jen rychlé rozhodnutí a jednání, dodal.

Podle informací švédského deníku Svenska Dagbladet obě strany během jednání narazily na problémy, pro které nenašly společné řešení. Mluvčí GM Stefan Winman uvedl, že problémů se během jednání objevilo více, odmítl ale být konkrétní. Důvodem nezdaru však prý nebylo to, že by Spyker svůj zájem o krachující automobilku nemyslel vážně. „V tom případě by k žádným jednáním ani nedošlo,“ řekl.

Winman navíc novináře ujistil, že na nemožnosti najít rychlé řešení se shodly obě strany. „Nejde o jednostranné rozhodnutí General Motors,“ uvedl.

Saab má kolem tří tisíc zaměstnanců a zhruba stejný počet pracovníků v přidružených podnicích. Zavřením podniku může v regionu Västra Götaland, kde automobilka stojí, přijít o místo až 8 000 lidí.

„Zaměstnanci byli o uzavření podniku informováni emailem. Jde o úplně čerstvou informaci a v současné době nevíme úplně přesně, co to pro nás vlastně znamená. Čekáme na tiskovou konferenci a doufáme, že tam se dozvíme víc,“ řekl švédskému deníku Dagens Nyheter Sten Larsson, viceprezident odborů v Saabu.

Akcie společnosti Spyker Car po oznámení GM propadly na nizozemské burze o téměř 13 procent.

Témata: Saab | General Motors
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína sníží cla na dovoz automobilů na 15 procent

22.05.2018 12:16 Aktualizováno Peking - Čína od 1. července sníží cla na dovoz většiny automobilů na 15 procent ze současných 25…

Hudební gigant Sony se rozrůstá: Získá kontrolu nad vydavatelstvím EMI

22.05.2018 11:09 Aktualizováno Tokio - Japonský technologický a zábavní gigant Sony se dohodl na koupi kontrolního podílu v…

Třenice nekončí? Čína nevylučuje obnovení obchodního napětí s USA

21.05.2018 17:08 Peking - Čínská vláda nemůže zaručit, že se neobnoví napětí v obchodních vztazích se Spojenými…

CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy

21.05.2018 17:06 Šanghaj - Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou čínské CEFC China Energy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama