Brawn viní za neúspěch v Kodani Spojené státy a Čína

Londýn - Britský premiér Gordon Brown v pondělí obvinil Spojené státy a Číny z nedostatku "úsilí", který zapříčinil neúspěch klimatické konference v Kodani. Informuje o tom server deníku Daily Telegraph.

Přidejte svůj názor

Brown označil konferenci za "zkaženou" a "chaotickou" a dožadoval se jejího opakování, které by však podle něj mělo být v režii nového mezinárodního tělesa a ne všech států OSN.

"Už bychom se nikdy neměli dostat do takového mrtvého bodu, který bude hrozit kolapsu celé konference. Nikdy bychom rovněž neměli dopustit, aby globální dohoda o zelenější budoucnosti byla zcela v moci hrstky zemí," řekl Brown reportérům na Downing Street, kde je sídlo britského ministerského předsedy.

Brown podle svých slov investoval mnoho času a úsilí do úspěchu procesu, který v Kodani vyvrcholil. Musel však prý přiznat, že výsledky jednání byly po několika letech práce velice vzdáleny jeho očekávání.

Podle Browna byla celá Evropská unie připravena snížit emise skleníkových plynů o třetinu. "K obdobnému závazku se však již další země nebyly schopné přihlásit," řekl britský premiér.

"Pokud by Amerika a Čína ukázaly, že jsou schopny udělat více, což já věřím, že jsou, potom by všechny země - Austrálie, Brazílie, Japonsko, Korea - všechny tyto země by byly ochotny přijmout největší možné závazky," prohlásil Brown.

Výstupem klimatického summitu v Kodani je pouze nezávazná dohoda států OSN o tom, že by se globální teplota neměla zvýšit o více než dva stupně Celsia oproti době před průmyslovou revolucí. Dohoda však neupravuje závazky jednotlivých států o tom, jak budou snižovat emise skleníkových plynů.

Témata: Ekologie | Brawn, Gordon
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

24.07.2017 14:12 Aktualizováno Kuala Lumpur - Mezinárodní měnový fond (MMF) v dnešní aktualizaci Světového ekonomického výhledu…

Kyrgyzský prezident hájil firmu Liglass: Češi umlčí to štěkání

24.07.2017 08:57 Biškek - Za české investory ze společnosti Liglass Trading, která má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu…

Ekonomika KLDR loni rostla nejrychleji za 17 let, obyvatelé přesto živoří

21.07.2017 12:48 Soul - Navzdory mezinárodním sankcím ekonomika Severní Koreje roste. HDP totalitní a izolované země…

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení protiruských sankcí

20.07.2017 21:51 Aktualizováno Washington - Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama