Brawn viní za neúspěch v Kodani Spojené státy a Čína

Londýn - Britský premiér Gordon Brown v pondělí obvinil Spojené státy a Číny z nedostatku "úsilí", který zapříčinil neúspěch klimatické konference v Kodani. Informuje o tom server deníku Daily Telegraph.

Přidejte svůj názor

Brown označil konferenci za "zkaženou" a "chaotickou" a dožadoval se jejího opakování, které by však podle něj mělo být v režii nového mezinárodního tělesa a ne všech států OSN.

"Už bychom se nikdy neměli dostat do takového mrtvého bodu, který bude hrozit kolapsu celé konference. Nikdy bychom rovněž neměli dopustit, aby globální dohoda o zelenější budoucnosti byla zcela v moci hrstky zemí," řekl Brown reportérům na Downing Street, kde je sídlo britského ministerského předsedy.

Brown podle svých slov investoval mnoho času a úsilí do úspěchu procesu, který v Kodani vyvrcholil. Musel však prý přiznat, že výsledky jednání byly po několika letech práce velice vzdáleny jeho očekávání.

Podle Browna byla celá Evropská unie připravena snížit emise skleníkových plynů o třetinu. "K obdobnému závazku se však již další země nebyly schopné přihlásit," řekl britský premiér.

"Pokud by Amerika a Čína ukázaly, že jsou schopny udělat více, což já věřím, že jsou, potom by všechny země - Austrálie, Brazílie, Japonsko, Korea - všechny tyto země by byly ochotny přijmout největší možné závazky," prohlásil Brown.

Výstupem klimatického summitu v Kodani je pouze nezávazná dohoda států OSN o tom, že by se globální teplota neměla zvýšit o více než dva stupně Celsia oproti době před průmyslovou revolucí. Dohoda však neupravuje závazky jednotlivých států o tom, jak budou snižovat emise skleníkových plynů.

Témata: Ekologie | Brawn, Gordon
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchodní válka mezi USA a Čínou se prý odkládá

20.05.2018 17:10 Washington - Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení…

USA a Čína se dohodly na snížení obchodního schodku

19.05.2018 21:32 Washington/Peking - Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení…

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

18.05.2018 20:12 Stockholm - Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama