Brawn viní za neúspěch v Kodani Spojené státy a Čína

Londýn - Britský premiér Gordon Brown v pondělí obvinil Spojené státy a Číny z nedostatku "úsilí", který zapříčinil neúspěch klimatické konference v Kodani. Informuje o tom server deníku Daily Telegraph.

Přidejte svůj názor

Brown označil konferenci za "zkaženou" a "chaotickou" a dožadoval se jejího opakování, které by však podle něj mělo být v režii nového mezinárodního tělesa a ne všech států OSN.

"Už bychom se nikdy neměli dostat do takového mrtvého bodu, který bude hrozit kolapsu celé konference. Nikdy bychom rovněž neměli dopustit, aby globální dohoda o zelenější budoucnosti byla zcela v moci hrstky zemí," řekl Brown reportérům na Downing Street, kde je sídlo britského ministerského předsedy.

Brown podle svých slov investoval mnoho času a úsilí do úspěchu procesu, který v Kodani vyvrcholil. Musel však prý přiznat, že výsledky jednání byly po několika letech práce velice vzdáleny jeho očekávání.

Podle Browna byla celá Evropská unie připravena snížit emise skleníkových plynů o třetinu. "K obdobnému závazku se však již další země nebyly schopné přihlásit," řekl britský premiér.

"Pokud by Amerika a Čína ukázaly, že jsou schopny udělat více, což já věřím, že jsou, potom by všechny země - Austrálie, Brazílie, Japonsko, Korea - všechny tyto země by byly ochotny přijmout největší možné závazky," prohlásil Brown.

Výstupem klimatického summitu v Kodani je pouze nezávazná dohoda států OSN o tom, že by se globální teplota neměla zvýšit o více než dva stupně Celsia oproti době před průmyslovou revolucí. Dohoda však neupravuje závazky jednotlivých států o tom, jak budou snižovat emise skleníkových plynů.

Témata: Ekologie | Brawn, Gordon
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KLDR se vrátila k padělatelství? Objevila se dolarová "superbankovka"

12.12.2017 12:51 Soul - KLDR se zřejmě vrátila k tištění falešných amerických dolarů, aby tak obešla mezinárodní…

Ruská firma dodá oblečení pro zimní olympiádu, zvítězila nad značkou Nike

12.12.2017 07:21 Moskva - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) oblékne pro zimní olympijské hry v Pchjongčchangu ruská…

Kuba povolila textové zprávy z mobilů do USA, jsou ale příliš drahé

09.12.2017 08:18 Havana - Kubánci mohou od pátku posílat krátké textové zprávy do Spojených států ze svých mobilních…

EU a Japonsko si plácly: Vznikne největší otevřená ekonomická zóna na světě

08.12.2017 14:10 Brusel/Tokio - Evropská unie a Japonsko se dohodly na vytvoření společné zóny volného obchodu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama