Rusko navrhuje jako rezervní měnovou jednotku SDR

Paříž - Předseda Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn ve středu prohlásil, že diskuse o rezervní světové měně je legitimní, zabere však mnoho měsíců. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Strauss-Kahn to sdělil novinářům při setkání na půdě francouzského parlamentu. Podle jeho slov je ovšem v současné době prioritou zvládnutí globální hospodářské krize. Předseda MMF přitom varoval, že čištění bankovních rozvah od toxických aktiv probíhá stále ještě příliš pomalu. Příliš pomalu se postupuje i při uvolňování kreditního toku k podnikům a domácnostem a podle Strausse-Kahna není za těchto okolností zaručeno, že k ekonomickému zotavení skutečně dojde již v roce 2010.

Rusko minulý týden oznámilo, že hodlá diskusi o vytvoření nové světové rezervní měny zahájit na dubnovém summitu skupiny G20 v Londýně. Podle ruského názoru by se základem nové světové rezervní měny mohla stát mezinárodní zúčtovací jednotka měnového fondu s názvem SDR.

Rusko již dříve vystoupilo s návrhem, na svolání speciálního summitu G20, který by se možnostmi MMF při vytváření nadnárodní rezervní měny zabýval. Vytvoření nové světové rezervní měny podporuje i řada dalších světových ekonomik, mezi nimiž nechybí ani Čína jako nejvýznamější rozvíjející se země.

K diskusím o nové světové rezervní měně se ve středu vyslovil i Paul Volcker, který je vysokým poradcem amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle jeho názoru není návrh, aby se novou rezervní měnou stala zúčtovací jednotka SDR, známá pod označením Special Drawing Rights (Práva zvláštního čerpání), příliš praktický.

Volcker sice připustil, že chápe „nervozitu spojenou s nestálou povahou současného mezinárodního měnového systému, který je tolik závislý na dolaru“, nicméně proti útokům na dolar se ohradil. Na adresu čínského zpochybňování role dolaru jako rezervní světové měny poradce prezidenta Obamy nekompromisně připomněl, že Čína sama tuto roli americké měny svou praktickou politikou podporuje. „Ignorují skutečnost, že v první řadě nemuseli dolary kupovat, a tak k problému přispívat,“ prohlásil Volcker. O Číně je známo, že je zemí jejíž dolarové rezervy patří k největším v současném světě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třenice nekončí? Čína nevylučuje obnovení obchodního napětí s USA

21.05.2018 17:08 Peking - Čínská vláda nemůže zaručit, že se neobnoví napětí v obchodních vztazích se Spojenými…

CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy

21.05.2018 17:06 Šanghaj - Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou čínské CEFC China Energy…

Zdá se vám benzin drahý? To ještě nic není, ceny v Česku teprve vyletí

21.05.2018 12:59 Aktualizováno Washington - Ceny ropy strmě letí vzhůru. Vyšplhaly se až na 80 dolarů za barel. Podle odborníků to…

Obchodní válka mezi USA a Čínou se prý odkládá

20.05.2018 17:10 Washington - Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama