Rusko navrhuje jako rezervní měnovou jednotku SDR

Paříž - Předseda Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn ve středu prohlásil, že diskuse o rezervní světové měně je legitimní, zabere však mnoho měsíců. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Strauss-Kahn to sdělil novinářům při setkání na půdě francouzského parlamentu. Podle jeho slov je ovšem v současné době prioritou zvládnutí globální hospodářské krize. Předseda MMF přitom varoval, že čištění bankovních rozvah od toxických aktiv probíhá stále ještě příliš pomalu. Příliš pomalu se postupuje i při uvolňování kreditního toku k podnikům a domácnostem a podle Strausse-Kahna není za těchto okolností zaručeno, že k ekonomickému zotavení skutečně dojde již v roce 2010.

Rusko minulý týden oznámilo, že hodlá diskusi o vytvoření nové světové rezervní měny zahájit na dubnovém summitu skupiny G20 v Londýně. Podle ruského názoru by se základem nové světové rezervní měny mohla stát mezinárodní zúčtovací jednotka měnového fondu s názvem SDR.

Rusko již dříve vystoupilo s návrhem, na svolání speciálního summitu G20, který by se možnostmi MMF při vytváření nadnárodní rezervní měny zabýval. Vytvoření nové světové rezervní měny podporuje i řada dalších světových ekonomik, mezi nimiž nechybí ani Čína jako nejvýznamější rozvíjející se země.

K diskusím o nové světové rezervní měně se ve středu vyslovil i Paul Volcker, který je vysokým poradcem amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle jeho názoru není návrh, aby se novou rezervní měnou stala zúčtovací jednotka SDR, známá pod označením Special Drawing Rights (Práva zvláštního čerpání), příliš praktický.

Volcker sice připustil, že chápe „nervozitu spojenou s nestálou povahou současného mezinárodního měnového systému, který je tolik závislý na dolaru“, nicméně proti útokům na dolar se ohradil. Na adresu čínského zpochybňování role dolaru jako rezervní světové měny poradce prezidenta Obamy nekompromisně připomněl, že Čína sama tuto roli americké měny svou praktickou politikou podporuje. „Ignorují skutečnost, že v první řadě nemuseli dolary kupovat, a tak k problému přispívat,“ prohlásil Volcker. O Číně je známo, že je zemí jejíž dolarové rezervy patří k největším v současném světě.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rusko navrhuje jako rezervní měnovou jednotku SDR

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci - anotační foto

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci

23.03.2017 20:43 MAGAZÍN - Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování…

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama