Miliony lidí zhasnou v sobotu večer světla

Praha - Miliony lidí na celém světě vypnou v sobotu večer na hodinu světla. Tímto aktem upozorní na velké plýtvání světlem, které ruší přirozenou tmu a kromě jiného omezuje pozorování hvězdné oblohy, řekl v pátek Mediafaxu Pavel Suchan z České astronomické společnosti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Světla veřejného osvětlení mají zhasnout od 20.30 do 21.30 místního času ve více než tisíci městech na světě, připojí se k nim miliony domácností. "Pokud přestane svítit celá obec a bude bezoblačné nebe, pohled na oblohu bude mnohem krásnější. Jen v oblasti kolem souhvězdí Orion může být vidět i ve městech stovky hvězd, které jindy nejsou ke spatření," uvedl Suchan. K celosvětovému projektu se připojí i lidé v řadě českých obcí.

Suchan vysvětlil, že světelné znečištění ruší biorytmy všech živých organismů včetně člověka, které tmu potřebují k efektivnímu spánku, nebo naopak k nočnímu životu. Osvětluje oblohu na desítky kilometrů daleko, a tak je problémem i pro všechny profesionální i laické pozorovatele noční oblohy.

Letošní Mezinárodní rok astronomie se snaží upozornit na zhoršující se stav nočního životního prostředí a na stále méně dostupný pohled na nerušenou noční oblohu. "Některé státy světa problematiku světelného znečištění upravují v zákonech. V České republice je světelné znečištění obsaženo v zákoně ochraně ovzduší, ale regulace svícení není zavedena celoplošně, což je určitý problém," dodal Suchan.

Zhasnutí světel je vyvrcholením projektu mapování světelného znečištění Globe at Night, který podporuje americká NASA či americké ministerstvo zahraničí. Je součástí širšího projektu Globe, ke kterému Česká republika přistoupila 20. dubna 1995, dodal Suchan.

Témata: Ekonomika | Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína sníží cla na dovoz automobilů na 15 procent

22.05.2018 12:16 Aktualizováno Peking - Čína od 1. července sníží cla na dovoz většiny automobilů na 15 procent ze současných 25…

Hudební gigant Sony se rozrůstá: Získá kontrolu nad vydavatelstvím EMI

22.05.2018 11:09 Aktualizováno Tokio - Japonský technologický a zábavní gigant Sony se dohodl na koupi kontrolního podílu v…

Třenice nekončí? Čína nevylučuje obnovení obchodního napětí s USA

21.05.2018 17:08 Peking - Čínská vláda nemůže zaručit, že se neobnoví napětí v obchodních vztazích se Spojenými…

CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy

21.05.2018 17:06 Šanghaj - Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou čínské CEFC China Energy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama