Miliony lidí zhasnou v sobotu večer světla

Praha - Miliony lidí na celém světě vypnou v sobotu večer na hodinu světla. Tímto aktem upozorní na velké plýtvání světlem, které ruší přirozenou tmu a kromě jiného omezuje pozorování hvězdné oblohy, řekl v pátek Mediafaxu Pavel Suchan z České astronomické společnosti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Světla veřejného osvětlení mají zhasnout od 20.30 do 21.30 místního času ve více než tisíci městech na světě, připojí se k nim miliony domácností. "Pokud přestane svítit celá obec a bude bezoblačné nebe, pohled na oblohu bude mnohem krásnější. Jen v oblasti kolem souhvězdí Orion může být vidět i ve městech stovky hvězd, které jindy nejsou ke spatření," uvedl Suchan. K celosvětovému projektu se připojí i lidé v řadě českých obcí.

Suchan vysvětlil, že světelné znečištění ruší biorytmy všech živých organismů včetně člověka, které tmu potřebují k efektivnímu spánku, nebo naopak k nočnímu životu. Osvětluje oblohu na desítky kilometrů daleko, a tak je problémem i pro všechny profesionální i laické pozorovatele noční oblohy.

Letošní Mezinárodní rok astronomie se snaží upozornit na zhoršující se stav nočního životního prostředí a na stále méně dostupný pohled na nerušenou noční oblohu. "Některé státy světa problematiku světelného znečištění upravují v zákonech. V České republice je světelné znečištění obsaženo v zákoně ochraně ovzduší, ale regulace svícení není zavedena celoplošně, což je určitý problém," dodal Suchan.

Zhasnutí světel je vyvrcholením projektu mapování světelného znečištění Globe at Night, který podporuje americká NASA či americké ministerstvo zahraničí. Je součástí širšího projektu Globe, ke kterému Česká republika přistoupila 20. dubna 1995, dodal Suchan.

Témata: Ekonomika | Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

24.07.2017 14:12 Aktualizováno Kuala Lumpur - Mezinárodní měnový fond (MMF) v dnešní aktualizaci Světového ekonomického výhledu…

Kyrgyzský prezident hájil firmu Liglass: Češi umlčí to štěkání

24.07.2017 08:57 Biškek - Za české investory ze společnosti Liglass Trading, která má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu…

Ekonomika KLDR loni rostla nejrychleji za 17 let, obyvatelé přesto živoří

21.07.2017 12:48 Soul - Navzdory mezinárodním sankcím ekonomika Severní Koreje roste. HDP totalitní a izolované země…

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení protiruských sankcí

20.07.2017 21:51 Aktualizováno Washington - Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama