Odhaleno: Makléři mají tajné seznamy bytů a domů, kde straší

MAGAZÍN - Je dobře známou součástí městského folklóru v Hongkongu, že byt či dům, kde někdo zemřel násilnou smrtí, se dá často koupit se slevou až 30 procent z tržní ceny. Podle typu smrti - sebevražda nebo děsivá vražda - se může takový dům stát více nebo méně chung-ca.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Tento termín se z kantonštiny doslova překládá jako "dům s pohromou", ale v zásadě to znamená, že takový dům je strašidelný. Píše o tom zpravodajský server CNN.

Už méně známé je ale to, že existují neveřejné databáze, které shromažďují chung-ca adresy a s využitím místní pověrčivosti účinně ovlivňují ceny na jednom z nejdražších trhů s nemovitostmi na světě. Problém s chung-ca spočívá v tom, že se šíří. Nejenže vražda ovlivní cenu bytu, kde se stala, ale pravděpodobně ji srazí i v okolních bytech a dokonce i celé budově.

"Databáze nespecifikují, ve kterém bytě se to stalo, data jsou neúplná: pokud má obytný dům 30 nebo 40 pater, je vysoce pravděpodobné, že tím budou postiženy všechny byty," poznamenala Jacklyn Pun Ka Yan, která je ředitelkou prodeje realitní kanceláře Many Wells Property Agent.

Zveřejněné informace mohou v některých případech upřesnit patro, ale ne byt, v němž k násilné smrti došlo. Někdy se objeví jenom adresa budovy. "Myslím, že by to měli vyjasnit. Neměli by jednoduše vyhlásit celé podlaží za strašidelné," řekl Patrick Fong, který bydlí ve stejném poschodí, kde je jeden chung-ca byt.

Jakmile je nemovitost uvedena v databázi, není z ní úniku, dodala Jacklyn Pun Ka Yan. Vlastníci pak mají jen málo možností, jak dosáhnout jejich výmazu z chung-ca seznamů.

Zároveň je více než 5000 realitních makléřů nuceno sledovat nálepky chung-ca ve městě. Zavazuje je k tomu rozhodnutí soudu z roku 2004, na jehož základě jsou realitní agenti povinni hlásit domy s temnou historií. Soud tehdy rozhodl ve prospěch kupujícího, který odstoupil od smlouvy s realitní kanceláří, když zjistil, že nabízený byt je strašidelný.

Podle jednoho z nespokojených vlastníků, který se kvůli stigmatu spojeného s vlastnictvím strašidelného bytu představil jen jako pan Chan, je řešení problému jednoduché. "Vláda by měla kontrolovat databáze, aby adresy, jež uvádějí, byly podrobnější," řekl.

Například databáze chung-ca nemovitostí nazvaná Squarefoot měla k říjnu 2012 více než 3400 záznamů. V některých případech je u nich uvedena jen ulice, což je informace, která může účinně snížit hodnotu bytů v několika blocích.

Nejstrašidelnější místo na světě však nenajdete v Asii, nýbrž v Evropě. Je jím Borleyská fara v anglickém Essexu. Zprávy o zjeveních se nesou až do první poloviny 20. století. Jednalo se o ducha jeptišky, která byla poslána do kláštera za nemanželské dítě. Poté, co zde byl duch poprvé spatřen, se stalo plno divných věcí. Asi nejdivnější věc je požár z roku 1939, kdy fara skoro celá shořela. Říká se, že za to může zlomyslný duch. Na tomto panství byl ůdajně nafilmován duch. Bohužel páska se osvítila a kameraman za 3 dny zemřel za zahadných okolností. Lidé kteří na tomto místě byli, tvrdili, že měli pocit strachu a hrůzi a do večera zde nikdo nezdržel.

V Česku pak patří k jednomu z nejděsivějších míst Noutonický hřbitov. Místní o něm prý vypráví, že se na něm pohybují hroby (co to ale znamená, už žádný z nich bohužel nevysvětluje), po setmění je slyšet nářek, kroky a podivnou mlhu. Zkrátka každý, kdo místo zná, se mu po setmění vyhne jako čert kříži.

Hrůzu nahánějící zážitky přidávají i nadšenci, kteří se vydali na místo bádat, a opět i psychotronici, podle jejichž měření by měl být nejvíce aktivním místem zazděný vchod do hřbitovní kaple.

Jedna z teorií označuje jako hlavního působitele paranormálních jevů tajemnou baronku, k níž si její rodina zachovávala velký odstup, a která zemřela při zvláštní nehodě na koni. Ani po smrti ji však rodina nepřijala a prý ji pohřbila v neoznačeném hrobu mimo rodinnou hrobku, píše server horor.cz.

Do Noutonic se můžete vydat nedaleko za Prahu, konkrétně severozápadním směrem k městu Okoř.

Témata: Duchové | nemovitosti
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Singapur přerušil veškeré obchodní styky s KLDR

17.11.2017 13:03 Singapure - Singapur přerušil veškerý obchodní styk se Severní Koreou a s platností od 8. listopadu…

Nejbohatším Číňanem je magnát Sü Ťia-jin. Na Billa Gatese ale zdaleka nemá

16.11.2017 12:11 Peking - Nejbohatším Číňanem je realitní magnát Sü Ťia-jin, šéf developerské firmy Evergrande Group…

Hračkářský gigant nevznikne? Mattel odmítá návrh na převzetí od rivala…

16.11.2017 08:28 New York - Americký výrobce hraček Mattel odmítá nejnovější nabídku na převzetí ze strany…

Airbus získal rekordní zakázku na 430 letadel

15.11.2017 12:28 Dubaj - Airbus získal rekordní zakázku na 430 letadel v katalogové hodnotě 49,5 miliardy dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama