Summit G20 dospěl k závěru, rozdělí miliardy a bude sankcionovat daňové ráje

Londýn - Summit zemí G20 dospěl ke svému závěru, političtí lídři se shodli na větší regulaci, rozdělení dalších miliard či sankcionování daňových rájů. Informovali o tom britský premiér Gordon Brown a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na čtvrteční tiskové konferenci, kterou přenášela Česká televize.

Přidejte svůj názor

Summit G20

Účastníci summitu G20 v Londýně se shodli na tom, že čas pro daňové ráje skončil, země G20 vůči nim připraví seznam sankcí. Prohlásil to na čtvrteční tiskové konferenci francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Mezi sankce, které by měly daňové ráje postihnout, patří například zákaz mezinárodním organizacím investovat v daňových rájích. "Seznam sankcí bude ještě plně vypracován," prohlásil Sarkozy.

"Má-li se to, co bylo naznačeno skutečně stát, nezdráhám se použít termín revoluce," zhodnotil rozhodnutí summitu o sankcionování daňových rájů Petr Zahradník, ekonom České spořitelny a člen Národní ekonomické rady vlády. "Pro některé firmy je to šok. Zemí, které mají daňové výhody je hodně a subjektů, které jejich služeb využívá, je neméně," dodal. Podle něj se ale toto rozhodnutí, vzešlé ze Summitu G20 České republiky nedotkne. "ČR se ale sankcí bát nemusí, u nás je obezřetnost bankovního sektoru podstatou bank," ubezpečil Zahradník.

"Jsem pro, aby se sankcionizovaly ty země, jejichž instituce se chovají nekorektně. Daňovými ráji jsou země, kterým se daří hospodařit, nikoli pouze ty, jejichž banky se chovají podvodně," sdělil Miroslav Ševčík z Liberárního institutu.

Mezi další rozhodnutí Summitu G20 patří podle agentury Bloomberg podpora globální ekonomiky jedním bilionem dolarů, který by měl dostat Mezinárodní měnový fond a další instituce. Zdroje MMF by se tak měly ztrojnásobit, zároveň by měl být vytvořen rezervní fond v objemu 250 miliard dolarů. "Je však třeba upozornit, že jsme uprostřed masivní fiskální expanze. Do konce příštího roku tak do našich ekonomik načerpáme pět bilionů dolarů. Myslím, že lidé budou ohromeni rozsahem zdrojů, které byly zmobilizovány," upozornil Brown.

Podle Ševčíka je ale takovéto masivní lití peněz do ekonomik nešťastný krok. "Ty země, které neuměly hospodařit to nebudou umět i nadále. Nás to bude stát akorát to, že budeme muset poskytnou finance Světové bance, ty půjdou od daňových poplatníků," míní Ševčík.

Ekonom Michal Mejstřík je ale opačného názoru, podle něj pomohou finance nastartovat světovou ekonomiku, což by mohlo mít pozitivní vliv také na český trh. "Jsme černým pasažérem světa, táhne nás s sebou. To, že se zlepší obchodní aktivita okolních zemí, může pomoci i našemu exportu," řekl Mejstřík. Vyzdvihl současně nutnost pomoci pro nejchudší země, těm bude určeno 19 miliard dolarů.

Dalším závěrem skupiny je zpřísnění regulace, kontrola nad odměnami manažerů, kontrola nad ratingovými agenturami, zlepšení účetních norem, či povinnost pro banky vytvářet finanční rezervy v době růstu. "Nedostatek regulace byl příčinou současné ekonomické krize," prohlásil Sarkozy. "Řada opatření nabude okamžité platnosti," dodal Brown. Odměny by měly být podle G 20 adekvátní odvedené práci, což se doposud moc nedělo.

Dalším závěrem skupiny je zpřísnění regulace, kontrola nad odměnami manažerů, kontrola nad ratingovými agenturami, zlepšení účetních norem, či povinnost pro banky vytvářet finanční rezervy v době růstu. "Nedostatek regulace byl příčinou současné ekonomické krize," prohlásil Sarkozy. "Řada opatření nabude okamžité platnosti," dodal Brown.

"Co se týče kontroly nad manažerskými platy, pokud firma podává odpovídající výkony, nijak se to platů českých manažerů nedotkne," míní Zahradník.

Dalším zásadním aspektem plánované reformy globálního finančního systému je změna zastoupení a kvót jednotlivých zemí v Mezinárodním měnovém fondu.

"Naši anglosaští přátelé všechny tyto kroky akceptovali, to je pokrok," prohlásil Nicolas Sarkozy. Spokojený však nebyl jen francouzský prezident, ale i světoví investoři. Ti totiž na závěry summitu zareagovali, a vymrštili tak akcie bankovního sektoru až o desítky procent. Deutsche Bank si tak polepšila o 14,5 procenta, bankovní domy HSBC, BNP Paribas, a Santander Chatered vzrostly o 8,9 až 15,5 procenta. Pozitivní sentiment se však prolínal napříč obory, italský Fiat si tak připsal 27 procent.

Na summit tak reagovaly i celé akciové indexy, Dow Jones IA si připsal 3,4 procenta, S&P 500 o 3,38 procenta a Nasdaq o 3,67 procenta. Panevropský index FTSE 300 pak uzavřel se ziskem 4,9 procenta, německý DAX si připsal o 6,07 procenta a francouzský CAC 40 přidal o 5,37 procenta.

Skupina zemí G20 se také dohodla nad zřízením nového orgánu, který by měl dohlížet na finanční stabilitu. "Rozhodli jsme se vytvořit novou radu pro finanční stabilitu, která by měla spolupracovat s Mezinárodním měnovým fondem a fungovat by měla pro případ včasného varování," prohlásil britský premiér Gordon Brown.

"Z výsledku summitu jsme šťastní," uzavřel Sarkozy.

Podle Browna se G20 letos ještě jednou sejde, aby probrala implementace toho, co si na londýnském setkání dohodla.

Témata: Summit G20
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třenice nekončí? Čína nevylučuje obnovení obchodního napětí s USA

21.05.2018 17:08 Peking - Čínská vláda nemůže zaručit, že se neobnoví napětí v obchodních vztazích se Spojenými…

CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy

21.05.2018 17:06 Šanghaj - Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou čínské CEFC China Energy…

Zdá se vám benzin drahý? To ještě nic není, ceny v Česku teprve vyletí

21.05.2018 12:59 Aktualizováno Washington - Ceny ropy strmě letí vzhůru. Vyšplhaly se až na 80 dolarů za barel. Podle odborníků to…

Obchodní válka mezi USA a Čínou se prý odkládá

20.05.2018 17:10 Washington - Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama