Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku vzrostly o 11 procent

Praha - Diamanty jsou u investorů oblíbené kvůli dlouhodobě rostoucím cenám a výrazně nižší rozkolísanosti ceny. Zatímco minulý rok ceny klesaly kvůli nižší celosvětové poptávce, letos poměrně výrazně rostou.

Přidejte svůj názor

Diamanty

Ceny nezpracovaných diamantů vzrostly za posledních šest měsíců o 11,1 procenta. Čísla zveřejnil Zimnisky Global Rough Diamond Price Index, který patří mezi nejprestižnější indexy v oboru.

„Diamanty nejsou ovlivňovány propady cen akcií, ropy, nemovitostí a ostatních komodit. Dobře to ukázala poslední ekonomická krize, na jejímž konci hodnota diamantů nevídaně rostla. Cena kvalitních větších diamantů jen v rozmezí let 2010 a 2015 vzrostla o 54,5 procenta," vysvětluje klenotník a majitel ALO Diamonds Alojz Ryšavý.

Růst cen diamantů bude podle analytiků pokračovat i v budoucnu. Hlavními důvody má být snižující se objem vytěžených kamenů, stárnoucí současné doly se stále nižší výtěžností, nedostatek nových nalezišť a rostoucí celosvětová poptávka.

Vrcholem celosvětové produkce diamantů byl rok 2006, kdy bylo vytěženo 176 milionů karátů (35,2 tuny), v roce 2015 se podařilo vytěžit jen objem v rozmezí 127 až 130 milionů karátů (25,4 až 26 tun).

Studie poradenské společnosti Frost & Sullivan ukazuje, že 30 hlavních současných diamantových dolů dosáhne konce životnosti do roku 2030, což by bez nově objevených významných nalezišť mohlo způsobit snížení dodávek nezpracovaných diamantů o více jak 50 procent.

Radim Dohnal z portálu Capitalinked by ovšem začátečníkům investici do diamantů nedoporučil. Tomu, kdo už má zkušenosti s investováním obecně a zvažuje portfolio doplnit o diamanty, by poradil nastudovat literaturu, diskusní fóra, pobavit se s jinými investory.

Diamant má podle něj výhodu ve fyzické přenositelnosti, určité tradice, akceptování většinou kultur na světě a vysokém poměru ceny a hmotnosti. Nicméně nadále platí, že cena diamantů je na současné úrovni určena poptávkou konzumenty vyšší společenské vrstvy za současné omezované nabídky. Platí také, že diamanty patří mezi alternativní investice, nepřináší však stálý výnos.

Světový šperkařský průmysl řeší otázku, zda přijmou zákazníci syntetické diamanty ve špercích. Zatím se zdá, že zájem o šperky se syntetickými diamanty je minimální a že většina klenotníků nepomýšlí o jejich zařazení do sortimentu.

Témata: Diamanty | investice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Akční dáma" v čele ministerstva průmyslu? Podnikatelé ocenili nominaci…

22.06.2018 17:34 Praha - Podnikatelské svazy i odborníci v energetice uvítali, že se má ministryní průmyslu stát…

Slepice odrané z peří? Další řetězce v ČR skončí s prodejem klecových vajec

22.06.2018 16:43 Praha - Se slibem ukončení prodeje vajec z klecových chovů nosnic do roku 2025 se připojily k Tesku…

Škoda převezme odpovědnost za VW v Indii, vyvine a vyrobí tam nové auto

22.06.2018 15:30 Mladá Boleslav - Automobilka Škoda Auto přebírá zodpovědnost za aktivity koncernu Volkswagen v…

Česko bude mít nový úřad. Dohlédne na bezpečnostní zájmy v jaderné…

22.06.2018 12:47 Praha - Vláda na svém dnešním zasedání schválila vznik Stálého výboru pro jadernou energetiku.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama