Pozor, Evropě hrozí velká krize, varuje Paroubek

Praha - Bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek se obává, že Evropě hrozí bankovní krize. Uvedl to v komentáři pro server EuroZprávy.cz.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jiří Paroubek /NS-LEV21/

Německá kancléřka Angela Merkelová se podle Paroubka tváří, že nechce vnímat problémy největší německé a evropské banky Deutsche Bank. Problém Deutsche Bank se al prý stává den ze dne větším problémem německé a také evropské ekonomiky. A podle Paroubka hrozí přerůst následně v krizi celého evropského bankovního sektoru, což by negativně ovlivnilo křehké oživení evropské ekonomiky.

"Chápal jsem A. Merkelovou do jisté míry, když v minulém roce otevřela německé hranice pro uprchlíky, Nejspíše dostala od kapitánů německého průmyslu zadání dodat německému průmyslu statisíce nových, levných a dobře motivovaných pracovních sil. Takovouto pracovní silou mohli být především syrští uprchlíci, kteří by v německém průmyslu snad bývali mohli uspokojit hlad zaměstnavatelů po chybějících pracovních silách," uvedl Paroubek

"Německá ekonomika dosahuje vysoké produktivity práce a současně se počty německých nezaměstnaných pohybují na úrovni plné zaměstnanosti. Jinak řečeno: nepracuje jen ten, kdo nechce pracovat anebo v jehož profesi práce v daném okamžiku v Německu zkrátka není. Jinak řečeno . Německu chybí pracovní síly," dodal expremiér.

"Němci proto otevřeli dveře dokořán uprchlíkům, z nichž ovšem například afghánští migranti nemají prakticky žádné pracovní návyky a jsou pro potřeby průmyslu nepoužitelní. Podobné je to s Eritrejci a většinou dalších Afričanů," píše.

Němci podle něj dokáži věci zorganizovat a jsou připraveni do tohoto projektu integrace migrantů nasypat ohromné objemy peněz. O tom, že to Němci umí zorganizovat, prý přesvědčili všechny napříkald v padesátých, šedesátých a sedmdesátých letech při postupné integraci zahraničních pracovníků z Turecka, bývalé Jugoslávie, Itálie, Španělska, Portugalska... Naučili je pracovat a většina z těchto zahraničních dělníků se vrátila do svých zemí a stala se v nich ve výrobě nositeli progresu.

"Před rokem A. Merkelová projevila velké pochopení pro problémy německých kapitánů průmyslu. Toto pochopení jí však v tuto chvíli chybí. Největší německá banka – Deutsche Bank, spjatá nekonečnými vazbami s tisíci a tisíci německými podniky a to nejen těmi největšími, ale také s malými a středními podnikateli, tedy se středním podnikatelským stavem, má vážné existenční problémy. Ty se naplno projevily poté, co její filiálka v USA obdržela od amerických úřadů likvidační pokutu ve výši cca 12,5 miliardy eur, tedy 338 miliard korun. Za to, že údajně v období mezi lety 2006 – 2007 poskytovala svým klientům zavádějící informace o kvalitě hypotečních cenných papírů," upozornil Paroubek.

Zdá se mu, že americké banky mají americkou administrativu jako velmi povolný nástroj pro likvidaci svých nevítaných konkurentů. "Je to pro Deutsche bank zjevně pokyn, aby zmizela z amerického trhu. Je zarážející, že A. Merkelová k takovémuto kruciálnímu problému největší německé banky mlčí. Celá německá vláda jakoby oněměla. Zda jsou to obavy z největšího německého spojence či prostě jen neschopnost nebo oboje, není jasné..." zamyslel se expremiér.

"Akcie Deutsche Bank za poslední rok poklesly z úrovně kolem 26 eur za akcii na dnešních něco přes 10,13 eur za akcii. Až vyjde tento článek, bude velmi pravděpodobně kurz Deutsche Bank pod deset eur za akcii. Samozřejmě, že německá vláda je v delikátní situaci. Slíbit v tuto chvíli opatření na záchranu největší německé banky se jí nechce, ale s přibývajícími dny se situace Deutsche Bank stane nanejvýš kritickou. Lidé vybírají úspory, podniky převádějí své peníze do jiných bankovních ústavů a je samozřejmé, že se Deutsche Bank při takovéto ztrátě likvidity může rychle dostat do kolapsu. Deutsche Bank je obří bankou a je jakýmisi plícemi německého hospodářství, které je nejvýznamnější národní ekonomikou EU a čtvrtou největší ekonomikou světa," dodal.

Problémy Deutsche Bank jsou podle něj natolik hluboké a v tuto chvíli kritické, že se promítají do celého evropského bankovního systému. V posledních dvou dnech klesl kurz například německé Commerzbank, tedy druhé největší německé banky, o více než 6 %, britská Barclays poklesla v kurzu o více než 6 %.

"Evropský bankovní systém se tedy otřásá. Není ještě v kritické situaci a teď je ze strany vlád a ECB nejvhodnější chvíle zasáhnout, protože pokud dojde, nedej bože, k pádu Deutsche Bank a k vážným problémům evropského bankovního systému jako celku, ovlivní to velmi nepříznivým způsobem celou evropskou ekonomiku," varuje Paroubek.

"A pokud budou vlády těch nejmocnějších evropských zemí, v první radě Německa, jen trpně přihlížet, je jen otázka času, kdy opět zažijeme pád banky a lá Lehman Brother. Připomínám, že pád této jedné jediné obří americké banky v roce 2008 znamenal ztráty ve výši přesahující 600 miliard dolarů. Pád Deutsche Bank by znamenal něco podobného," uzavřel.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel zavírá Česku kohoutky? Návrh rozpočtu EU je nepřijatelný, hromuje…

18.06.2018 13:13 Pardubice - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes zkritizoval návrh rozpočtu Evropské unie na příští…

Čeká Českou poštu zemětřesení? Ministr Metnar chce strategické změny

18.06.2018 12:39 Praha - Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) nařídil novému generálnímu řediteli České…

Čerpání dotací z norských fondů? Zbytečně složité, upozorňuje NKÚ

18.06.2018 09:38 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na podporu, kterou Česká republika v letech 2011…

Světovým podnikatelem roku je Brazilec. Kde skončili Češi?

16.06.2018 23:00 Monako - Titul EY Světový podnikatel roku letos získal Brazilec Rubens de Souza, který spoluzaložil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama