Daně v roce 2017: Připravte se na zásadní změny

Praha - V roce 2017 na nás čeká několik novinek, které se týkají daní. Elektronická evidence tržeb (EET) vstoupí do své druhé fáze a začne platit zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další dítě. Další změnou bude zvýšení limitů pro odpočet penzijního a životního pojištění od základu daně.

Přidejte svůj názor

Daně, ilustrační fotografie

EET se od března dotkne velkoobchoních a mloobchodních firem. Následovat budou i další obory podnikání.

Od ledna také stoupnou limity pro odpočet penzijního a životního pojištění od základu daně, a to z 12.000 Kč na 24.000 Kč ročně. Zároveň se zvyšuje limit osvobození plateb zaměstnavatele za zaměstnance, a to z 30.000 Kč na 50.000 Kč ročně.

Od nového roku budou občané moci využít pro podání přiznání k dani z příjmů formulář o pouhých dvou stranách. Nový formulář navíc bude možné vyplnit i elektronicky. "Přiznání prostřednictvím nového formuláře mohou podávat pouze zaměstnanci s příjmy od českého zaměstnavatele. Ti, kteří mají navíc příjmy z pronájmu či jiné vedlejší příjmy, budou muset využít současného formuláře. To samé platí pro podnikatele," uvedla daňová poradkyně ze společnosti Baker Tilly Andrea Kleinová.

Psali jsme:  

Jana Danielová z poradenské společnosti BDO Tax pak upozornila, že ať už se poplatník rozhodne využít původní čtyřstránkový tiskopis nebo dá přednost novému zkrácenému formuláři, rozsah vyplňovaných informací o příjmech ze zaměstnání a případných daňových odpočtech či slevách se nemění.

Příští rok se také podle MF vrátí možnost pro podnikatele, kteří uplatňují paušální výdaje u daňového přiznání, využít slevu na dani na manžela (manželku) a na vyživované dítě.

Do daňové oblasti pak bude mít příští rok dopad zvýšení minimální mzdy o 1100 korun na 11.000 Kč, upozornila daňová poradkyně společnosti TaxVision Blanka Štarmanová. Školkovné stoupne z 9900 ročně na 11.000 Kč. Mění se i hranice příjmů, které musí být dosaženo pro nárok na výplatu daňového bonusu na dítě.

V souvislosti s nárůstem minimální mzdy si také osoby samostatně výdělečně činné připlatí na sociálním a zdravotním pojištění. "Výše minimálních záloh pro rok 2017 bude činit 1906 korun na zdravotní pojištění a 2061 korun na sociální pojištění," uvedla Štarmanová.

Psali jsme:  

Daňové zvýhodnění na druhé dítě vzroste příští rok o 200 Kč měsíčně a na třetí a každé další dítě potom o 300 Kč měsíčně proti roku 2016. Problém je ovšem, že příslušnou změnu zákona ještě poslanci neschválili. Vládní daňový balík, který změnu obsahuje, by měla Sněmovna schvalovat v lednu. V účinnost by měl vstoupit od 1. dubna příštího roku, vyšší slevy na děti má být možné využít zpětně už od počátku roku.

Vládní balík také obsahuje návrh MF na rozšíření tzv. paušální daně, tedy stanovení daně dopředu po dohodě s finančním úřadem. Požádat o paušální daň mohou jen podnikatelé, kteří mají příjmy pouze z podnikatelské činnosti a nemají zaměstnance. V novele zákona chce MF umožnit paušální daň i pro podnikatele, kteří mají zaměstnance nebo mají i příjmy ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou Češi s prací spokojení? Nový průzkum

19.08.2018 14:51 Praha - Více než tři pětiny pracujících Čechů jsou spokojeny se svým zaměstnáním. Opačný pohled má…

Poplatky za autorádio, kabelovku i mobilní rádio. Podívejte se, za co…

19.08.2018 12:39 Koncesionářské poplatky upravuje zákon. Každá domácnost, která vlastní byť jen přenosné rádio, tak…

Češi mění zvyky. Platba kartou v e-shopech předstihla dobírku, trend má…

16.08.2018 17:40 Aktualizováno Praha - Každý třetí Čech (34,5 %) nakupující na internetu platí za objednané zboží online platební…

Pojišťovna Aegon prodá své společnosti v ČR a SR. Co se mění pro klienty?

16.08.2018 13:58 Praha - Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama