Řidiči autobusů jdou do stávky. Bude se týkat i vašeho kraje? Přehled

Praha - Ke stávce, kterou vyhlásilo vedení Odborového svazu dopravy kvůli mzdám, se ve čtvrtek připojí značná část řidičů autobusů ve čtyřech krajích, a to v Jihočeském, Ústeckém, Olomouckém a Jihomoravském kraji. V Libereckém kraji budou stávkovat jen jednotlivci. Na Vysočině se stávka řidičů autobusů dotkne linek, které do kraje zajíždějí z Jihočeského a Jihomoravského kraje. Původně zamýšleli stávkovat i odboráři majoritního dopravce ve Zlínském kraji ČSAD Vsetín, dnes to ale odvolali. V některých dalších regionech řidiči podpoří stávku například vyvěšením letáků ve svých vozech.

Přidejte svůj názor

Autobus, ilustrační foto

Středočeský kraj

Řidiči linkových autobusů ve středních Čechách podpoří ve čtvrtek stávku jen symbolicky, například jízdou ve vestě nebo letáčkem. Původně se očekávaly problémy na Příbramsku a Berounsku, ale ani tam by doprava neměla být přerušena. Společnost Arriva potvrdila, že bude jezdit bez omezení v Praze i celém Středočeském kraji.

Jihočeský kraj

Na jihu Čech se ke stávce připojí několik stovek jihočeských řidičů ze společností GW Trans (dříve ČSAD Jihotrans), ČSAD Autobusy České Budějovice a ČSAD STTRANS. Ve firmě Comett Plus Tábor se o stávce stále jedná. Řidiči, kteří chtějí stávkovat, podle hejtmanova náměstka Jana Kubíka (ANO) zajišťují asi 70 procent dopravní obslužnosti v kraji. Kraj vyjma posílení některých vlakových spojení na páteřních linkách ale nedokáže zajistit náhradní autobusovou dopravu. České dráhy posílí kvůli stávce vlaky v kraji v průměru o 35 procent proti obvyklému všednímu dni. Největší posílení bude na trase Tábor - Bechyně, kde se kapacita vozidel zdvojnásobí. Zhruba o 70 procent vyšší bude mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem.

Plzeňský kraj

Řidiči linkových autobusů plzeňského ČSAD, dominantního veřejného dopravce v Plzeňském kraji, se stávky nezúčastní, s krajem a firmou se před měsícem dohodli na zvýšení mezd. Stávku v ostatních regionech ale podpoří letáky na palubních deskách vozů nebo spodní části jejich dveří zvenku.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji budou stávkovat jen jednotlivci, autobusy tak vyjedou podle jízdních řádů.

Ústecký kraj

Rozsah stávky v linkové autobusové dopravě v Ústeckém kraji zatím není jasný. Na Teplicku autobusy ve čtvrtek vyjedou, řidiči společnosti Arriva Teplice se ke stávce kvůli navýšení mezd nepřipojí. Odbory dalších tří dopravních firem ještě sbírají podpisy na podporu stávky. Ředitel společnosti BusLine, u které samospráva objednává přes polovinu spojů, Radek Chobot dnes ČTK řekl, že firma se bude snažit odvrátit stávku do poslední chvíle, ale že jednání jsou těžší, protože v Ústeckém kraji se předpokládá skoro stoprocentní účast řidičů na stávce. Ústecký kraj tak stále nemá oficiální informace o tom, kolika spojů se případná stávka dotkne. V případě stávky ale náhradní dopravu zajišťovat nebude.

Karlovarský kraj

Řidiči autobusů v Karlovarském kraji podpoří stávku svých kolegů zřejmě jen symbolicky. Informaci od dopravců, že by se řidiči do stávky zapojili aktivně a autobusy nevyjely, kraj zatím nedostal.

Královéhradecký kraj

Stávka řidičů autobusů, která by omezila dopravu v Královéhradeckém kraji, ve čtvrtek podle hejtmanství nebude. Pokud by se někteří řidiči rozhodli stávkovat, sami dopravci výpadek zajistí náhradní dopravou.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji, který má smlouvu s 21 dopravci, řidiči autobusů kvůli mzdám stávkovat nebudou. Hejtmanství s nimi podepíše dodatky smluv o zvýšení mezd tento měsíc. Krajská rada je bude schvalovat 10. dubna. Do konce týdne je ještě předloží dopravcům ke schválení.

Vysočina

Na Vysočině se stávka řidičů autobusů dotkne asi jen tří linek placených tímto krajem, které zajíždějí na Pelhřimovsko z Jihočeského kraje. Za tyto spoje táborského dopravce Comett Plus se hejtmanství snaží zajistit náhradní dopravu. Dořešena není obsluha dalších tří linek zajíždějících na Vysočinu z jižní Moravy, tyto ale platí Jihomoravský kraj. Z dopravních firem sídlících na Vysočině zvažovali podle dřívějších prohlášení připojení ke stávce jen odboráři ve žďárském Zdaru. Předseda podnikové odborové organizace Zdeněk Vosmek dnes ČTK řekl, že kromě něj zbývající členové závodního výboru odborů nakonec podepsali předložené prohlášení, že ke stávce v tomto podniku není důvod. Řidiči jezdící na Žďársku tak zřejmě stávkovat nebudou, podle Vosmeka je to ale na rozhodnutí každého z nich.

Jihomoravský kraj

Na jižní Moravě nevyjede ve čtvrtek kvůli stávce 59 regionálních autobusových linek z 217, 97 pojede s omezením. Nejvíce se stávka dotkne Břeclavska, Kyjovska a Vyškovska. Dopravu v kraji zajišťuje 19 firem a podle jeho informací nevyjedou na linky dopravci Adosa, ČAD Blansko, ČSAD Kyjov Bus, BORS Břeclav, Tourbus, Vydos Bus a Znojemská dopravní společnost PSOTA. Kraj se snaží s koordinátorem krajské dopravy společností Kordis JMK udělat taková opatření, aby zmírnily dopady stávky. Snaží se tedy domluvit posílení vlaků na tratích Tišnov - Brno - Břeclav, Náměšť nad Oslavou - Brno a Brno - Veselí nad Moravou a někteří autobusoví dopravci nabídli posílení autobusů.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji, kde linkovou autobusovou dopravu provozuje zhruba 15 firem, chce stávkovat 181 z 291 řidičů společnosti Arriva Morava, což se dotkne Šumperska, Jesenicka, Mohelnice a Zábřehu. Bez omezení mají ve čtvrtek jezdit autobusové spoje na Olomoucku, v Hranicích na Přerovsku a v Přerově. Arriva Morava zatím ale nemá podle ředitelky Pavly Stouhalové od odborářů informace o tom, kteří řidiči na Jesenicku a Šumpersku nevyjedou. Situaci tak bude nejspíš řešit až ve čtvrtek ráno operativně a v rámci městské hromadné dopravy v Šumperku pojedou autobusy v omezeném rozsahu. Podle mluvčí hetmanství Kamily Navrátilové dopravci musejí zajistit náhradu, pokud se některý z řidičů rozhodl, že ve čtvrtek za volant autobusu neusedne.

Zlínský kraj

Odboráři majoritního dopravce ve Zlínském kraji ČSAD Vsetín dnes odvolali naplánovanou stávku a zvažují její podpoření pouze letáky. Řidiči tak ve čtvrtek vyjedou. Řidiči společnosti dostali přidáno podle nařízení vlády, stávkou původně chtěli podpořit kolegy v krajích, kde se tak nestalo.

Moravskoslezský kraj

Řidiči autobusů žádného z dopravců v Moravskoslezském kraji podle informací krajského úřadu nebudou ve čtvrtek stávkovat. V autobusové dopravě se nechystá žádné omezení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovky musí nově přispívat do garančního fondu. Budou zájezdy zdražovat?

21.06.2018 16:24 Praha - Cestovní kanceláře budou muset od 1. července přispívat do tzv. garančního fondu. Podle…

Zahraniční dluh Česka klesl na 4,322 bilionu

21.06.2018 10:52 Praha - Zahraniční dluh Česka klesl o 50 miliard korun na 4,322 bilionu Kč. Meziročně byl nižší o…

Cena nafty a benzinu klesla jen mírně. Napětí na trhu s ropou by se dalo…

21.06.2018 09:52 Aktualizováno Praha - Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil o šest haléřů na 33,37 koruny za litr. Průměrná…

Imoba souhlasí s vrácením 50milionové dotace na Čapí hnízdo

21.06.2018 07:36 Praha - Firma Imoba, která spadá pod holding Agrofert, vrátí 50milionovou dotaci na vybudování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama