Demise vlády ekonomikou neotřese. Je to Sobotkovo prázdné gesto, soudí analytik

Praha - Podle analytiků demise vlády, kterou dnes oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), neohrozí vývoj ekonomiky. Důvodem je dlouhá stabilita zdejšího prostředí v předchozí době. Zahraniční investoři tudíž obavy nemají. Koruna k euru po oznámení demise české vlády krátce oslabila od 26,88 nad 26,96 Kč/EUR. Kolem 14:00 se už ale opět vrátila pod 26,90 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů serveru Patria.cz.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády

Sobotka dnes řekl, že se rozhodl podat demisi kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům a finančním transakcím vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

"Vládní krize v posledních letech nebývají velkým tématem pro zahraniční finanční investory. Domníváme se, že ani demise vlády nepoznamená důvěru finančních trhů v českou ekonomiku. Kurz koruny ale může dočasně reagovat vyššími výkyvy," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Politická nestabilita je sice podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka pro finanční trhy a ekonomiku vždy minus, nicméně Česká republika má natolik dobré parametry ekonomiky, že ji demise vlády neohrozí. "Nyní bude záviset, jak rychle bude sestavena nová vláda, nebo zda země bude směřovat k předčasným volbám. Podle toho může koruna kolísat v řádu haléřů nahoru či dolu. Pro dlouhodobé investory se pohled na ČR nijak nemění," uvedl.

Ani hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš se nedomnívá, že by demise pro českou ekonomiku přinesla něco zásadně nového. "V tuto chvíli věříme, že by dopady vládní krize na trhy měly být na trzích krátkodobé. Na české koruně to může vystrašit část sázkařů na její zisky a vést k uzavírání dlouhých korunových pozic," uvedl. Investoři Sobotkův krok podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy vnímají jako prázdné politické gesto v rámci předvolební kampaně.

Podle Jana Bureše z Patria Finance by dopady vládní krize na trhy měly být krátkodobé. "Na české koruně to může vystrašit část sázkařů na její zisky a vést k uzavírání dlouhých korunových pozic. Zvlášť pokud ČNB současně na čtvrtečním zasedání naznačí, že nehodlá nijak spěchat se zvyšováním úroků, může se koruna dostat do defenzivy a zkusit znovu testovat 27,00 Kč/EUR," míní Bureš.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že žádná reálná vládní krize není. "Sociální demokracie neví, co má dělat, při pohledu na své preference," dodal Faltýnek. Podle něj krizi uměle vyvolává sociální demokracie. Ani premiér neví, co má dělat, a za každou cenu se chce zbavit ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, řekl.

Nad případnou demisí vlády vyjádřil lítost. "Minimálně v té oblasti zemědělství, jak už hovořil ministr (zemědělství Marian) Jurečka (KDU-ČSL), se nám podařilo po mnoha letech najít slušný konsenzus," řekl Faltýnek na Žofínském fóru, ze kterého se následně omluvil a zamířil za vedením hnutí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úspory energie? Ministerstvo má v dotacích binec, cíle v nedohlednu,…

23.07.2018 08:11 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zkontroloval poskytování a čerpání evropských peněz z…

Státní dluh bobtná, každý Čech by měl splatit 161 500 korun

20.07.2018 16:35 Praha - Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714…

Skylink nesmí šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR, rozhodl soud

20.07.2018 14:41 Praha - Firma M7 Group, provozovatel satelitní televize Skylink, nesmí šířit kanály TV Nova na…

Alarmující čísla pro ČR? Vláda rezignovala na snahu snížit dluh, zhrozil…

20.07.2018 13:32 Praha - Eurostat dnes informoval, že veřejný dluh Česka vyjádřený poměrem k HDP stoupl v prvním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama