OECD letos čeká růst české ekonomiky, příští rok to má být horší. Nová prognóza

Praha - Česká ekonomika podle nové prognózy OECD letos poroste o 2,9 procenta a příští rok její růst zpomalí na 2,6 procenta. Loni domácí ekonomika rostla o 2,4 procenta. Ministerstvo financí ve svých nejnovějších odhadech očekává, že ekonomika letos i příští rok stoupne o 2,5 procenta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo financí

Hlavním faktorem ekonomického růstu by měla být domácí poptávka. "Pozitivní hodnocení nesouvisí jen s vývojem světové ekonomiky, ale vyplývá i z ekonomických reforem současné vlády. Jsem rád, že OECD oceňuje úspěchy české ekonomiky, které jsou výsledkem realizace jejích doporučení. Z pohledu vyspělého světa jsme úspěšná země," uvedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

OECD dnes rovněž zlepšila výhled růstu celé světové ekonomiky pro letošní rok na 3,5 procenta z březnové předpovědi 3,3 procenta, což by znamenalo nejsilnější tempo od roku 2011. Loni globální růst činil tři procenta. Růst ve státech OECD by měl lehce přesáhnout dvě procenta, zatímco v zemích mimo OECD by hospodářský růst mohl zrychlit až k pěti procentům.

Ve srovnání s prognózou OECD počítá ministerstvo letos s pomalejším růstem spotřeby domácností, a to při obdobném poklesu míry úspor a téměř shodné predikci inflace a vývoje na trhu práce. OECD odhaduje, že inflace v ČR by se letos měla zvýšit nad dvě procenta a situace na trhu práce by se díky růstu ekonomiky měla dále zlepšovat.

Česká národní banka v květnové prognóze počítá stejně jako OECD s růstem ekonomiky o 2,9 procenta. Pro příští rok ČNB počítá s růstem o 2,8 procenta.

V příštím roce čeká OECD další mírné zrychlení globálního růstu na 3,6 procenta. Organizace pro letošní i příští rok zhoršila odhady pro Spojené státy, zlepšila je zato pro eurozónu v čele s Německem. Slabší výkon největší světové ekonomiky vyrovná podle OECD i oživení světového obchodu s pomocí zvýšené obchodní aktivity v Asii.

I přes nejlepší výkon za šest let je však tempo globálního růstu stále zřetelně pod úrovní minulého desetiletí, tedy z let před finanční krizí 2008-09. "Všechno je relativní. Nerad bych, kdybychom oslavovali to, že přecházíme od velmi špatného výkonu k průměrnému," citovala agentura Reuters generálního tajemníka OECD Ángela Gurríu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovky musí nově přispívat do garančního fondu. Budou zájezdy zdražovat?

21.06.2018 16:24 Praha - Cestovní kanceláře budou muset od 1. července přispívat do tzv. garančního fondu. Podle…

Zahraniční dluh Česka klesl na 4,322 bilionu

21.06.2018 10:52 Praha - Zahraniční dluh Česka klesl o 50 miliard korun na 4,322 bilionu Kč. Meziročně byl nižší o…

Cena nafty a benzinu klesla jen mírně. Napětí na trhu s ropou by se dalo…

21.06.2018 09:52 Aktualizováno Praha - Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil o šest haléřů na 33,37 koruny za litr. Průměrná…

Imoba souhlasí s vrácením 50milionové dotace na Čapí hnízdo

21.06.2018 07:36 Praha - Firma Imoba, která spadá pod holding Agrofert, vrátí 50milionovou dotaci na vybudování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama