Chudí zaplatí více a bohatí vydělají, říká ekonom ke kroku České národní banky

ROZHOVOR - Česká národní banka (ČNB) zvýšila úrokové sazby. Co si pod tím má představit běžný občan, kdy ho změna zasáhne a k čemu vlastně krok banky je? V rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal ekonom z Vysoké školy ekonomické Štěpán Křeček, podle kterého přišla změna příliš brzo.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Štěpán Křeček

Bankovní rada České národní banky (ČNB) rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby z 0.05% na 0.25%. Jedná se o první změnu úrokových sazeb od listopadu 2012 a o první zvýšení od roku 2008. Základní úroková sazba ovlivňuje vývoj všech ostatních sazeb v ekonomice a také kurz koruny vůči ostatním měnám.

Můžete laikům v oblasti ekonomiky vysvětlit, co vlastně Česká národní banka udělala?

Česká národní banka zvedla základní úrokovou sazbu v ekonomice z tzv. technické nuly o dvě desetiny procenta. Po změně je na hodnotě 0.25%. Na zvednutí základní sazby začnou reagovat i ostatní sazby, které také začnou růst.

Čeho tím chtěla ČNB docílit?

Podle bankéřů víme, že ČNB se obává přehřívání ekonomiky a bojí se, že by například na trhu s hypotékami mohla vznikat bublina. Tím, že se zvednou úrokové sazby se hypotéky stanou méně dostupné, protože lidé budou muset platit vyšší měsíční splátky. To zase povede k menší poptávce na trhu s bydlením, což by mohlo částečně korigovat vysoké ceny bytů.

Jak přesně dopadnou novinky na běžného občana?

Musíme rozlišit dvě skupiny obyvatel. Bohatý Čech, který má na účtu hodně peněz na tomto kroku vydělá, protože jeho zůstatky se začnou úročit vyšší sazbou. To znamená, že získá úroky navíc a bude se mít o něco lépe. Naopak chudý Čech, který například má nějaké úvěry, bude mít jejich splácení dražší.

Ovlivní zvýšení sazeb již uzavřené úvěry?

Změna se samozřejmě týká nově uzavřených úvěrů. Ty stávající se nemění, jsou jasně dané smlouvami.

Projeví se tedy změna už na úvěrech uzavíraných od dnešního dne?

Poskytovatelé úvěrů na sebe různě reagují, je to konkurenční prostředí. Pokud by některý poskytovatel okamžitě zvýšil sazbu, tak by tím mohl přijít o část klientů. Bude se to tedy projevovat spíše pozvolně a záleží právě na tom, jak na sebe budou reagovat jednotliví hráči na trhu. Rozhodně se ale dostáváme do éry, kdy úrokové sazby na jednotlivých produktech začnou růst. Končí éra tzv. levných peněz, kdy byly sazby hodně blízké minimu.

Jak krok ČNB hodnotíte?

Vždy jsem byl zastáncem vysokého ekonomického růstu. Pakliže se daří dobře ekonomice, tak se to odráží i v rostoucí životní úrovni občanů. V dnešní době máme růst, nejnovější predikce se pohybují kolem 3%. Nedomnívám se, že jde o tak vysoké číslo, že bychom už museli začít zasahovat.

Byla tedy změna ze strany bankéřů uspěchaná?

Já bych s tím opatřením ještě nějakou dobu počkal. V budoucnu by možná bylo vhodné, ale nemyslím si, že již v tomto srpnu bylo nezbytné úrokové míry zvyšovat.

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovky musí nově přispívat do garančního fondu. Budou zájezdy zdražovat?

21.06.2018 16:24 Praha - Cestovní kanceláře budou muset od 1. července přispívat do tzv. garančního fondu. Podle…

Zahraniční dluh Česka klesl na 4,322 bilionu

21.06.2018 10:52 Praha - Zahraniční dluh Česka klesl o 50 miliard korun na 4,322 bilionu Kč. Meziročně byl nižší o…

Cena nafty a benzinu klesla jen mírně. Napětí na trhu s ropou by se dalo…

21.06.2018 09:52 Aktualizováno Praha - Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil o šest haléřů na 33,37 koruny za litr. Průměrná…

Imoba souhlasí s vrácením 50milionové dotace na Čapí hnízdo

21.06.2018 07:36 Praha - Firma Imoba, která spadá pod holding Agrofert, vrátí 50milionovou dotaci na vybudování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama