Odboráři Škody Auto chtějí dvouciferný růst mezd, může dojít i na stávku

Mladá Boleslav - Odboráři Škody Auto budou při nadcházejícím kolektivním vyjednávání požadovat dvouciferný růst mezd. Průměrná hrubá dělnická mzda ve Škodě letos se všemi bonusy v některých tarifních třídách dosahuje 40.000 korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Odboráři mají v rukou například koncem roku končící dohody o flexikontech, tedy směnách navíc a o organizaci práce do sedmnácti a osmnácti směn týdně, kdy zaměstnanci chodí navíc ještě na páteční noční směnu a na sobotní ranní směnu. V případě osmnáctisměnného modelu se pracuje také v sobotu odpoledne. Na konci března pak končí platnost všech dohod o časovém organizování práce.

Předseda podnikové rady Škoda Auto Jaroslav Povšík týdeníku Škodovácký odborář řekl, že by odboráři mzdový tarif rádi zvedli o vyšší dvouciferné číslo. "Deset to nebude, to je málo, to bychom se všichni styděli. Musí to být více," řekl Povšík.

Končící dohody o modelech práce navíc hrají do karet odborářům, podle Povšíka by po skončení platnosti dohod vznikl obrovský chaos, "že by to firmu na určitý moment zastavilo a výroba by se musela vrátit na nižší hodnoty," uvedl. Firma by naopak podle něj nejraději zapojila "agresivní" modely, aby mohla vyrábět co nejvíce. "To ale nepřipustíme. Máme zdravý rozum a srdce a nenecháme ničit rodinné vazby a zdraví zaměstnanců," řekl Povšík.

Odboráři podle něj chtějí dosáhnout růstu mezd nad úroveň slovenského Volkswagenu, kde se v červnu konala šestidenní stávka. Odboráři se zaměstnavatelem se nakonec dohodly na nové kolektivní smlouvě včetně zvyšování platů pracovníků celkově zhruba o 14 procent během půldruhého roku.

Odboráři jsou podle Povšíka připraveni využít k vyjednávání všechny prostředky, a to včetně stávky. "Nyní ale máme výhodu v podobě trumfů v rámci spolurozhodování a pracovních modelů, kde legitimně není nutné stávkovat a firma přesto má problém, který musí řešit a snažit se dohodnout," uvedl Povšík pro týdeník. Kromě mzdy chtějí odboráři dosáhnout také výrazného zvýšení fixního bonusu, který je vyplácen dvakrát ročně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh bobtná, každý Čech by měl splatit 161 500 korun

20.07.2018 16:35 Praha - Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714…

Skylink nesmí šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR, rozhodl soud

20.07.2018 14:41 Praha - Firma M7 Group, provozovatel satelitní televize Skylink, nesmí šířit kanály TV Nova na…

Alarmující čísla pro ČR? Vláda rezignovala na snahu snížit dluh, zhrozil…

20.07.2018 13:32 Praha - Eurostat dnes informoval, že veřejný dluh Česka vyjádřený poměrem k HDP stoupl v prvním…

Šmejdi na ústupu? Předváděcí akce byly poprvé bez nekalých praktik, uvedla…

20.07.2018 13:27 Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) zaznamenala v 1. čtvrtletí 2018 značný pokles porušení zákonů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama