Záznam ČNB: Úrokové sazby chtěli zvýšit tři členové rady, růst HDP značně zrychlil

Praha - Dnes byl zveřejněn záznam z jednání Bankovní rady ČNB, které se uskutečnilo 23. září. Pro zvýšení úrokových sazeb byli viceguvernér banky Mojmír Hampl a členové rady Vojtěch Benda a Marek Mora. Centrální banka nakonec sazby nezvýšila, protože pro jejich ponechání beze změny hlasovali zbylí čtyři členové rady.

Přidejte svůj názor

Česká národní banka

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta.

Členové rady, kteří hlasovali pro růst základní úrokové sazby (dvoutýdenní repo sazby) o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta, hlasovali i pro zvýšení lombardní sazby na jedno procento. Lombardní sazba, která je v současnosti 0,5 procenta, je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů.

Podle záznamu se rada shodla, že současné ekonomické situaci odpovídá postupné zvyšování domácích úrokových sazeb, a to jak z pohledu cenové, tak i finanční stability. "Srpnové zvýšení úrokových sazeb bylo z tohoto pohledu hodnoceno jako správné vykročení na cestě k normalizaci měnové politiky," uvádí záznam. V srpnu rada zvýšila sazby poprvé od února 2008.

Růst HDP ve druhém čtvrtletí 2017 podle ČNB dále znatelně zrychlil na 4,7 % meziročně a nacházel se zřetelně nad prognózou. Ke zvýšení ekonomické aktivity přispěla nejen spotřeba domácností reflektující rychlý růst mezd a zaměstnanosti, ale i výrazně oživená investiční aktivita a zahraniční obchod tažený sílící zahraniční poptávkou. "Největší kladnou odchylku od prognózy přitom zaznamenaly fixní investice, v menší míře potom také spotřeba domácností a čistý vývoz," konstatovala rada.

Nedostatek volné pracovní síly při vysoké poptávce po práci vedl k dalšímu znatelnému nárůstu volných pracovních míst a zároveň i k sílícímu tlaku na růst mezd. Jejich dynamika v tržních i netržních odvětvích se ve druhém čtvrtletí opět skokově zvýšila, a to v obou případech výrazně nad prognózu. Obecná míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí dále v souladu s prognózou poklesla ke 3 %.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou Češi s prací spokojení? Nový průzkum

19.08.2018 14:51 Praha - Více než tři pětiny pracujících Čechů jsou spokojeny se svým zaměstnáním. Opačný pohled má…

Poplatky za autorádio, kabelovku i mobilní rádio. Podívejte se, za co…

19.08.2018 12:39 Koncesionářské poplatky upravuje zákon. Každá domácnost, která vlastní byť jen přenosné rádio, tak…

Češi mění zvyky. Platba kartou v e-shopech předstihla dobírku, trend má…

16.08.2018 17:40 Aktualizováno Praha - Každý třetí Čech (34,5 %) nakupující na internetu platí za objednané zboží online platební…

Pojišťovna Aegon prodá své společnosti v ČR a SR. Co se mění pro klienty?

16.08.2018 13:58 Praha - Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama