Počet českých firem se sídlem v daňovém ráji klesl

Praha - Od roku 2015 začal klesat počet českých společností, které mají vlastníka v destinaci považované za daňový ráj. Ztráta zájmu souvisí se zvyšujícím se mezinárodním tlakem. Přesto stále roste obliba Hongkongu, Malty a Spojených arabských emirátů.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Za prvních devět měsíců letošního roku se počet českých firem s vlastníkem v daňovém ráji snížil o 53 na 13.132. Majitelé z daňových rájů kontrolují 2,8 procenta českých firem, do jejich základního kapitálu investovali přes 378 miliard Kč.

Nejde o dramatický odliv firem z daňových rájů, nicméně změna trendu odstartovala již v roce 2015 a nyní je již zcela patrná, uvádí poradenská společnost Bisnode.

"Důvodem je příznivý vývoj v české legislativě, svůj díl sehrála kauza Panama Papers. Stejně tak sílí celosvětová regulace, mezinárodní tlak na odhalování skutečných vlastníků nebo prolomení bankovního tajemství," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Za prvních devět měsíců letošního roku se nejvíc snížil počet firem, které mají majitele z Nizozemska (pokles o 81), Seychel (40), Lucemburska (22) a Britských Panenských ostrovů (16). Naopak největší přírůstky zaznamenal Hongkong (46 nových), Malta (33) a Spojené arabské emiráty (22).

Český stát podle analytiků přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody ale způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti. Téma daňových rájů se stalo aktuálním na jaře 2016, když aféra tzv. Panamských dokumentů. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku ukázaly uniklé dokumenty firmy Mossack Fonseca také na 283 Čechů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam uložit jaderný odpad? Ministryně Nováková má předložit čtyři…

17.07.2018 09:03 Praha - Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) má předložit vládě návrh na snížení…

Kdy budou Češi chodit do důchodu? OECD žádá radikální změnu

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Praha - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své nové zprávě doporučuje Česku…

Ekonomika ČR letos poroste. OECD doporučuje zrychlit imigraci cizinců

16.07.2018 16:25 Aktualizováno Praha - Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría dnes…

Další fáze obchodní války? Čína podala stížnost u WTO na Trumpův plán

16.07.2018 14:31 Peking - Obchodní spory mezi Washingtonem a Pekingem neberou konce. Čína podala u Světové obchodní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama