Zájem subdodavatelů automobilek o ČR roste, firmy musí reagovat na nové trendy

Brno - Do Česka letos přišlo pět zahraničních firem, které jsou subdodavateli tuzemských automobilek. Investovaly 5,4 miliardy korun a vytvořily téměř 1400 pracovních míst. V roce 2016 to byly pouze dvě firmy a investice 1,5 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Ukazatel paliva

Jsou zřejmé dva inovační trendy při příchodu nových firem. "Jeden je snaha o snižování hmotnosti vozidel a druhý trend jsou firmy zabývající se výrobou plastových interiérových dílů," uvedl na konferenci o očekávaném vývoji automobilového průmyslu ředitel odboru řízení investičních projektů z agentury Czech Invest Pavel Chovanec.

Vnímá také příchod firem, které už nejsou vysloveně součástí automobilového průmyslu. "Jedná se o výrobce elektroniky, kteří se zabývají vývojem a výrobou dílů pro autonomní vozidla," řekl Chovanec. Naopak si rozmyslely investici dvě asijské firmy, které dělají baterie do elektromobilů, a šly do jiných okolních zemí.

Nové trendy v automobilovém průmyslu

Jedním z nich jsou alternativní pohony, už ne čistě elektromobilita. "Ta zažívala boom před čtyřmi pěti lety, ale pak opadl a až aféra s dieslovými motory znovu zažehla diskusi o alternativních pohonech," řekl Jan Linhart ze společnosti KPMG, která dělá každoročně anketu mezi manažery světových automobilek.

Zájem o alternativní pohony podle výzkumu ovlivní především regulace, které postupně znemožňují některým autům vjezd do historických center měst, více se zdaňují konvenční pohony a omezuje se množství povolených emisí.

Automobilky se také musí do budoucna více soustředit na takzvanou konektivitu, tedy připojení auta na mobil uživatele, internet atd. "Tři čtvrtiny respondentů míní, že jedno připojené auto bude generovat desetkrát větší výnos než auto nepřipojené," uvedl Linhart.

Dalším trendem, kterému se automobilky musí v budoucnu věnovat, je nižší touha auto vlastnit, ale pouze jej využívat. "U mladé generace je zřetelné, že auto už pro ni není statusová záležitost. Chce ho používat, ale nevlastnit a nestarat se o něj," řekl Linhart.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Akční dáma" v čele ministerstva průmyslu? Podnikatelé ocenili nominaci…

22.06.2018 17:34 Praha - Podnikatelské svazy i odborníci v energetice uvítali, že se má ministryní průmyslu stát…

Slepice odrané z peří? Další řetězce v ČR skončí s prodejem klecových vajec

22.06.2018 16:43 Praha - Se slibem ukončení prodeje vajec z klecových chovů nosnic do roku 2025 se připojily k Tesku…

Škoda převezme odpovědnost za VW v Indii, vyvine a vyrobí tam nové auto

22.06.2018 15:30 Mladá Boleslav - Automobilka Škoda Auto přebírá zodpovědnost za aktivity koncernu Volkswagen v…

Česko bude mít nový úřad. Dohlédne na bezpečnostní zájmy v jaderné…

22.06.2018 12:47 Praha - Vláda na svém dnešním zasedání schválila vznik Stálého výboru pro jadernou energetiku.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama