Raiffeisen v Rakousku i Česku zvýšila zisk, po letech vyplatí dividendy

Praha/Vídeň - Rakouská bankovní skupina Raiffeisen Bank International (RBI) zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 39 procent na 322 milionů eur (8,2 miliardy Kč). Česká Raiffeisenbank za tři čtvrtletí 2017 stoupl čistý zisk meziročně o 20,5 procenta na 2,48 miliardy korun. Celková aktiva banky vzrostla o 16 procent na 356 miliard korun.

Přidejte svůj názor

banky

"K růstu zisku přispěly jak prodejní úspěchy, tak důsledná nákladová disciplína a velmi dobrá kvalita úvěrového portfolia banky," komentoval výsledky generální ředitel banky Igor Vida. Za největší úspěch letošního roku označil nasazení nového internetového bankovnictví, které označil jako jeden z nejsložitějších projektů posledních let.

Provozní náklady se navzdory vyššímu povinnému příspěvku banky do Fondu pro řešení krize meziročně snížily o 0,6 procenta na 4,4 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy banky dosáhly 4,56 miliardy korun, což v porovnání se stejným obdobím loňského roku představuje pokles o 2,56 procenta. Čisté příjmy z poplatků meziročně vzrostly o 6,67 procenta na 1,36 miliardy Kč.

Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o šest procent na 222 miliard Kč. K růstu přitom došlo ve financování domácností (hypotéky a spotřebitelské úvěry) i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 16,4 procenta na 251 miliard korun.

V zátěžových testech 51 evropských úvěrových institucí se RBI umístila na třetí pozici, devět míst před svým domácím rivalem Erste, majitelem České spořitelny. Ukazatel kapitálové přiměřenosti označovaný jako Tier 1, tedy poměr základního kapitálu k celkovému objemu rizikově vážených aktiv, dosáhl na konci třetího čtvrtletí střednědobého cíle 13 procent.

Výhled na celý rok banka nezměnila. Poměr nákladů a výnosů, který se ve třetím čtvrtletí blížil k 55,6 procenta, by se měl pohybovat mezi 50 a 55 procenty. Banka dnes rovněž uvedla, že poprvé za čtyři roky plánuje vyplatit dividendy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Akční dáma" v čele ministerstva průmyslu? Podnikatelé ocenili nominaci…

22.06.2018 17:34 Praha - Podnikatelské svazy i odborníci v energetice uvítali, že se má ministryní průmyslu stát…

Slepice odrané z peří? Další řetězce v ČR skončí s prodejem klecových vajec

22.06.2018 16:43 Praha - Se slibem ukončení prodeje vajec z klecových chovů nosnic do roku 2025 se připojily k Tesku…

Škoda převezme odpovědnost za VW v Indii, vyvine a vyrobí tam nové auto

22.06.2018 15:30 Mladá Boleslav - Automobilka Škoda Auto přebírá zodpovědnost za aktivity koncernu Volkswagen v…

Česko bude mít nový úřad. Dohlédne na bezpečnostní zájmy v jaderné…

22.06.2018 12:47 Praha - Vláda na svém dnešním zasedání schválila vznik Stálého výboru pro jadernou energetiku.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama