Ritschelová (†53) udělala z ČSÚ špičkový úřad, svět nám může závidět

Praha - V sobotu po těžké nemoci zemřela předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Činnost Českého statistického úřad se i díky ní může porovnávat s předními evropskými statistickými úřady, shodují se odborníci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ekonomika, ilustrační fotografie

"Po celou dobu svého působení podporovala a na všech úrovních rozvíjela spolupráci ČSÚ s akademickou sférou. Tato spolupráce byla výjimečná, oboustranně přínosná a věřím, že její nástupce či nástupkyně na tento její odkaz navážou," uvedl prorektor pro strategii Vysoké školy ekonomické Jakub Fischer.

"Za působení Ivy Ritschelové si ČSÚ udržoval respekt vysoce profesionálního úřadu, jehož přístupy a čísla nebudí pochybnosti. Neváhám označit ČSÚ za jeden z nejlepších statistických úřadů v zemích střední a východní Evropy. Na Ivě Ritschelové jsem oceňoval i její zájem o potřeby uživatelů ČSÚ a snahu jim vyhovět. Její smrt se mě osobně dotkla," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

I podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka byla Ritschelová odbornicí, která pozvedla chod ČSÚ na vyšší a zcela profesionální úroveň. "Nikdy nevzniklo žádné podezření z manipulování dat, což nám mnohé země mohou závidět," uvedl.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek dodal, že fungování ČSÚ bylo z pohledu externích uživatelů bezproblémové. "Každý, kdo pravidelně pracuje se statistickými daty, si jistě všimne nadstandardní kvantity i kvality dat poskytovaných ČSÚ ve srovnání s většinou podobných institucí v zahraničí. Zásadní podíl na tom jistě měla paní profesorka Ritschelová," uvedl.

ČSÚ navíc podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy zachytil trend silného rozvoje elektronizace, digitalizace a nástupu on-line komunikace. "V prezentaci výsledků zjišťování snese ČSÚ plné srovnání s předními evropskými statistickými úřady v čele s Eurostatem," upozornil.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovky musí nově přispívat do garančního fondu. Budou zájezdy zdražovat?

21.06.2018 16:24 Praha - Cestovní kanceláře budou muset od 1. července přispívat do tzv. garančního fondu. Podle…

Zahraniční dluh Česka klesl na 4,322 bilionu

21.06.2018 10:52 Praha - Zahraniční dluh Česka klesl o 50 miliard korun na 4,322 bilionu Kč. Meziročně byl nižší o…

Cena nafty a benzinu klesla jen mírně. Napětí na trhu s ropou by se dalo…

21.06.2018 09:52 Aktualizováno Praha - Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil o šest haléřů na 33,37 koruny za litr. Průměrná…

Imoba souhlasí s vrácením 50milionové dotace na Čapí hnízdo

21.06.2018 07:36 Praha - Firma Imoba, která spadá pod holding Agrofert, vrátí 50milionovou dotaci na vybudování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama