První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s Vladimírem Outratou dne 24. listopadu oznámila zvýšení regulované složky plynu a elektřiny, netrpělivě čekáme, jak na její rozhodnutí zareagují dodavatelé. Nyní už jsou první ceníky pro rok 2018 venku a pro spotřebitele to úplně slibně nevypadá. Například E.ON zdražil o celých 6 %. Co ostatní dodavatelé? A bude zdražovací trend v budoucnu pokračovat?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Energetika

Pro odběratele energií je reakce jednotlivých dodavatelů na cenové rozhodnutí jednoznačně klíčová. Regulovaná složka totiž tvoří tu menší část výsledné ceny, kterou zaplatí, u elektřiny necelých 50 % a u plynu něco kolem 20 %. Přesto se o vydání nových ceníků málokdo zajímá. Z loňského průzkumu, který provedl portál Ušetřeno.cz, dokonce vyplynulo, že valná většina spotřebitelů neví, že se konference ERÚ každoročně koná. O avizovaných změnách se dozví až z televize, nebo z dopisu od svého dodavatele.

E.ON zdražil, co jeho konkurenti?

Společnost E.ON oznámila svým zákazníkům, že cena elektřiny v příštím roce stoupne o 6 %. Odůvodnila to tím, že letos raketově vzrostla cena elektrické energie na energetické burze, a to o 30 %. Pokud s tím odběratelé nejsou spokojeni, mohou od E.ON odejít do 10 dnů před zvýšení cen. Stačí odeslat odstoupení od smlouvy do 22. prosince. Zákazníci PRE se naopak zdražení obávat nemusí, dodavatel se jasně vyjádřil, že svou cenovou politiku v příštím roce měnit nehodlá. ČEZ zatím se zveřejněním nových ceníků vyčkává.

Dopis společnosti E.ON o plánovaném zdražení elektřiny od 1. ledna 2018

„Vážený zákazníku, možná jste už v médiích také zaznamenali zprávy o růstu ceny elektřiny na světových trzích. Ke dnešnímu dni je to více než 30 % a růst se pravděpodobně hned tak nezastaví. I když nás to netěší, musíme i my reagovat na zvýšení cen. V ceníku Elektřina, který nyní využíváte, proto od 1. ledna 2018 zvýšíme cenu za megawatthodinu dodávky elektřiny o 6 %. pro Vaši představu je to navýšení v řádu několika málo desetikorun měsíčně.“

I vám takový dopis přišel? Neváhejte a zkuste si spočítat úsporu za energie s jiným dodavatelem v online kalkulačce. Stačí zadat pár základních údajů a do 2 minut se dozvíte orientační částku, kterou můžete změnou ušetřit. Pokud pro vás bude zajímavá, využijte možnost odejít ve zkrácené lhůtě. S papírováním a dalšími formalitami vám pomohou energetičtí odborníci. Není se čeho obávat.

Cenu elektřiny se vyplatí zafixovat

Jelikož dodavatelé nakupují komodity někdy až na rok dopředu, nárůst burzovních cen se ještě se zpožděním bude promítat i do cen v roce 2019. Fixace se proto může zákazníkům vyplatit. Doporučuje ji i energetický analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý: „Doporučujeme nyní uzavřít smlouvy s fixní cenou na dobu určitou, obvykle na dva roky, protože současné koncové ceny energií jsou na historickém minimu.“

U plynu žádné cenové zemětřesení nečekejte

Cena plynu na burze vzrostla podstatně mírněji než cena elektřiny. Dodavatelé proto nemají důvod k žádnému výraznému zvyšování cen. Jediné, čeho by tím docílili, je masivní odliv zákazníků, kteří by přešli za výhodnější nabídkou. A to samozřejmě nechtějí. Odběratelé plynu proto mohou počítat pouze s úpravou ceníků na základě změn výše regulované složky, kterou oznámil ERÚ.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh bobtná, každý Čech by měl splatit 161 500 korun

20.07.2018 16:35 Praha - Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714…

Skylink nesmí šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR, rozhodl soud

20.07.2018 14:41 Praha - Firma M7 Group, provozovatel satelitní televize Skylink, nesmí šířit kanály TV Nova na…

Alarmující čísla pro ČR? Vláda rezignovala na snahu snížit dluh, zhrozil…

20.07.2018 13:32 Praha - Eurostat dnes informoval, že veřejný dluh Česka vyjádřený poměrem k HDP stoupl v prvním…

Šmejdi na ústupu? Předváděcí akce byly poprvé bez nekalých praktik, uvedla…

20.07.2018 13:27 Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) zaznamenala v 1. čtvrtletí 2018 značný pokles porušení zákonů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama