Kdy začne v OKD útlum dalších dolů? Odvolání zablokovalo reorganizaci

Karviná - OKD je už rok a půl v úpadku a s postupným útlumem dolů počítá reorganizační plán, který firmě schválili její věřitelé i Krajský soud v Ostravě. Odvolaly se však největší neuznaný věřitel Citibank a mateřská NWR. Není tak stále jasné, zda se příští rok přestane těžit na Karvinsku černé uhlí v dolech Darkov a Lazy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

OKD, Důl Paskov

Vrchní soud v Olomouci ještě o odvolání nerozhodl, a tak se účinnost reorganizačního plánu zatím odkládá. "S ohledem na dále se snižující profil výroby nás v příštím roce nepochybně čeká další náročné období s mnoha úkoly na straně provozních výnosů, nákladů i útlumu. V současné době dokončujeme podnikatelský plán na rok 2018 a věřím, že bude - stejně jako v letošním roce - postaven na racionálních možnostech vydobytí ekonomických zásob černého uhlí, plynulých dodávkách našim zákazníkům a finanční rovnováze provozních výnosů a nákladů," uvedl výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.

Dále řekl, že rok 2017 pro OKD znamenal především přípravu a předložení reorganizačního plánu, který firmě zajišťuje další existenci, ekonomickou stabilitu a těžbu.

Aktuálně v OKD pracuje i se zaměstnanci z dodavatelských firem. Během roku jejich počet klesl zhruba o 1500. Největší podíl na tom měli pracovníci ze zavíraného Dolu Paskov, k němuž patřily šachty ve Staříči a Chlebovicích či úpravna uhlí v Paskově a odkud odešlo přes 1100 lidí. Uzavřením Dolu Paskov zároveň končí těžba černého uhlí v ostravské části někdejšího Ostravsko-karvinského revíru.

Reorganizační plán OKD předpokládá, že se postupně budou utlumovat další doly. V roce 2018 měly přijít na řadu doly Darkov a Lazy a v roce 2021 ČSA. Těžba uhlí by v kraji definitivně měla skončit útlumem Dolu ČSM v roce 2023. Vzhledem k časovému skluzu při schvalování plánu ale není jasné, zda se tento harmonogram nezmění, termíny mohou ovlivnit také podmínky na trhu s uhlím. Podle dřívějších informací by z dolů Darkov a Lazy mělo odejít více než 2000 lidí.

Reorganizační plán dále předpokládá, že doly a provozní majetek firmy přejdou do nové společnosti OKD Nástupnická, jejíchž 100 procent akcií získá za 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli. Evropská komise tento měsíc potvrdila, že státní podnik Prisko může OKD Nástupnickou převzít, aniž by tím vznikly obavy z narušení hospodářské soutěže. S útlumem dolů pomůže Prisku další státní podnik Diamo. Schválení reorganizačního plánu dlouhodobě podporovaly i odbory.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh bobtná, každý Čech by měl splatit 161 500 korun

20.07.2018 16:35 Praha - Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714…

Skylink nesmí šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR, rozhodl soud

20.07.2018 14:41 Praha - Firma M7 Group, provozovatel satelitní televize Skylink, nesmí šířit kanály TV Nova na…

Alarmující čísla pro ČR? Vláda rezignovala na snahu snížit dluh, zhrozil…

20.07.2018 13:32 Praha - Eurostat dnes informoval, že veřejný dluh Česka vyjádřený poměrem k HDP stoupl v prvním…

Šmejdi na ústupu? Předváděcí akce byly poprvé bez nekalých praktik, uvedla…

20.07.2018 13:27 Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) zaznamenala v 1. čtvrtletí 2018 značný pokles porušení zákonů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama