V Česku začnou volby prezidenta. Dají se zmanipulovat?

Říká se, že "kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali". Dalo by se to nazvat rituálem, který je populární nejen v Česku. Před volbami řada lidí nevěří průzkumům a považuje je za zmanipulované. Po volbách nevěří výsledkům a rovněž tvrdí, že jsou zfalšované. Zjišťovali jsme proto, jestli je v našich končinách vůbec možné volby zfalšovat.

Přidejte svůj názor 108 komentářů

Ilustrační foto

Předvolební průzkumy voličských preferencí jsou mnohem důležitější, než se zdá. Samozřejmě se mohou mýlit, jak nám ukázaly poslední prezidentské volby v USA, protože malý vzorek voličů má od skutečných výsledků jistou statistickou odchylku, přesto hrají ve společnosti určitou roli.

Pro nás je stěžejní ta společensko-politická. Průzkumy totiž ukazují, jaká je nálada voličů ve společnosti, jaké je jejich smýšlení, jak reagují na různé kauzy a podobně. Politikům naopak určují další směřování strany. V reálném čase tak mohou vidět, jak voliči oceňují jejich konání, jestli jejich kroky vedou k větší podpoře, či zda ji naopak ztrácí.

Manipulaci s průzkumy pochopitelně nikdy zcela vyvrátit nelze, přesto je nepravděpodobná. Na trhu je totiž hned několik agentury, jejichž výsledky se sice liší, avšak jen v několika málo procentech. Vzájemně se proto hlídají a jakýkoliv větší odskok u jedné z agentur by byl velmi podezřelý. 

Přesto si část veřejnosti myslí, že průzkumy zmanipulované jsou. Sami jsou přesvědčeni, že ve volbách přece musí vyhrát ten jejich kandidát, protože je nejlepší. Překvapení nastává ve chvíli, kdy jsou hlasy sečteny a ukáže se, že kandidát nevyhrál. Přichází na scénu demonstrace a hlasy zmiňující zmanipulované volby. 

Je možné v Česku volby zmanipulovat?

Jednoduše by se dalo odpovědět ne, není. Za určitých okolností samozřejmě ano a lze to vždy a všude, v našich končinách by to ale bylo velmi nereálné a vyžadovalo by to zapojení tisíců lidí, kteří by stejně jako v případě konspiračních teorií například o chemtrails museli být zapojeni do celého procesu a nesměli by se o něm nikde zmínit.

Alfou a omegou sčítání hlasů jsou totiž volební komise, které se skládají právě ze členů z řad veřejnosti. "Na úrovni zpracování v okrskové volební komisi mají kandidující subjekty ze zákona možnost nominovat členy komise, a zajistit tak dohled nad prací komise při průběhu hlasování, zjišťování výsledků hlasování v okrsku a předání zjištěných výsledků na přebíracím místě ČSÚ k dalšímu zpracování," uvedla pro EuroZprávy.cz  tisková mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

"Základním momentem zpracování a zároveň jedním z kontrolních mechanismů je skutečnost, že výsledky hlasování v okrsku jsou definitivně zjištěny podepsáním zápisu všemi členy okrskové volební komise a v průběhu zpracování je již žádný z volebních orgánů nepřezkoumává a nemění. O tom se může komise přesvědčit porovnáním zjištěných údajů s opisem dat, který komise dostane na přebíracím místě ČSÚ po jejich uložení do systému, nebo porovnáním údajů kdykoliv během voleb i po jejich skončení s prezentačním systémem na internetové adrese www.volby.cz," dodala.

Pokud by tedy měl někdo zájem na tom, aby s hlasy manipuloval, musel by k tomu přimět všechny členy komise. A ne jedné, ale hned několika. "Případný pachatel musel ovlivnit značné množství okrskových komisí, případně Státní volební komisi. Do komisí jmenují část členů i jednotlivé politické strany, čímž je zachován určitý automatický dohled, aby nebylo s výsledky manipulováno ve prospěch konkrétní strany," uvedl pro EuroZprávy.cz David Ondráčka z Transparency International.

Volebních místností jsou ale v České republice stovky a v každé sedí několik lidí. Manipulace v jedné místnosti by sice pozměnila výsledky, neměla by ale tak velký dopad. Byla by proto potřeba ovlivnit desítky volebních místností, a tedy stovky lidí. A není pravděpodobné, že by o tom všichni mlčeli.

Nejsme jako jiné země

Teoreticky by bylo možno ovlivnit volby ve chvíli, kdy by probíhalo hlasování elektronicky, jako v jiných zemích. Tento systém u nás ale nefunguje a tím pádem jsme imunní proti hackerským útokům. "Systém řízený Ministerstvem vnitra a spolupráce s ČSÚ během voleb u nás funguje profesionálně a hladce. I dohled funguje a je podle mě dostatečný. U nás se nehlasuje elektronicky, tudíž je případné ovlivnění hackerským útokem prakticky nereálné," dodal Ondráčka.

Ale zpět k papírovému hlasování. Provedení voleb se řídí zákonem o volbách a hlasování probíhá ve volebních místnostech v okrscích, které stanovují starostové obcí, a pod dohledem okrskových volebních komisí, jejichž členové nejsou pracovníky ČSÚ. Po ukončení hlasování přistoupí okrskové volební komise ke zjištění výsledků hlasování v okrsku.

Komise odpečetí volební schránky, posoudí platnost hlasovacích lístků a hlasů, spočítají platné hlasy pro strany a tzv. přednostní hlasy pro kandidáty, u kterých voliči předepsaným způsobem vyznačili, že jim dávají přednost. Zjištěné údaje poté zapíše okrsková volební komise do zápisu a správnost údajů potvrdí všichni členové komise svými podpisy. Jeden stejnopis zápisu předá pověřený zástupce komise na přebírací místo ČSÚ. Tím jsou výsledky hlasování v okrsku zjištěny.

V této fázi je možnost manipulace také nepravděpodobná. Český statistický úřad totiž zaznamenává nejen přijaté hlasy, ale i logické vazby mezi nimi. "Jestliže se v předávaném zápisu po kontrolách logických vazeb vyskytnou chyby, které může okrsková komise opravit jen za využití materiálů uložených ve volební místnosti, ČSÚ zápis odmítne a stanoví komisi lhůtu pro jejich odstranění a pro předání nového zápisu. Komise následně provede opravy (mohou se týkat i toho, že dojde k přepočítání hlasů) a opravený zápis předá do dalšího zpracování ČSÚ. Po volbách může přepočítání nařídit v ojedinělých případech soud při projednávání případných stížností," uvedla pro EuroZprávy.cz Báčová. 

Po převzetí sečtených hlasů na přebíracím místě ČSÚ proběhne sumarizace za příslušná území a dle postupu uvedeného v zákonu dojde ke zjištění výsledku voleb. Na přebíracím místě ČSÚ projde zápis kontrolou formálních náležitostí, kde se monitorují podpisy členů komise a úplnost zápisu, a kontrolou logických vazeb mezi údaji. Ručně zapsané formuláře jsou poté převedeny do elektronické podoby a okrsková volební komise dostane opis údajů převzatých do dalšího zpracování.

Co je ale nejdůležitější, má také možnost porovnat tento opis se svými zjištěnými údaji. Tím pádem prakticky vzato zkontroluje činnost ČSÚ a ověří, jestli byly hlasy správně zapsány. Zde se tedy vylučuje i chyba na straně úřadu. Údaje konkrétního okrsku jsou následně zabezpečeným způsobem přeneseny do ústředí ČSÚ a zároveň zveřejněny v prezentačním systému přístupnému veřejnosti.

"Poté, co jsou převzaty údaje od všech okrskových volebních komisí, je přistoupeno k výpočtům vedoucím přesně podle zákona ke zjištění výsledků voleb a k přidělení mandátů. Výstupem je zápis o výsledku voleb, který je předložen Státní volební komisi. Po schválení jsou výsledky voleb vyhlášeny zveřejněním ve Sbírce zákonů," doplnila Báčová.

Členové komisí mají i další možnost, jak si ověřit, že v jejich okrsku nedošlo k manipulaci s hlasy. "ČSÚ na stránce volby.cz zveřejňuje údaje v detailu za jednotlivé volební okrsky. Ve formátu „open data“ jsou na portále volby.cz veškeré zjištěné údaje i číselníky dostupné komukoliv pro prezentační i analytické účely a umožňují tak i kontrolu vyhlášených výsledků voleb," dodala Báčová.

Výsledek?

Je tedy možné s hlasy nějakým způsobem manipulovat. Přímo během voleb ne. Podle Báčové jsou na všech stupních zpracování jsou aplikována příslušná opatření (včetně celé soustavy kontrolních čísel). Transparency International ale upozorňuje, že může dojít k jiné formě manipulace, a sice kuplířství. "Někde se mohou objevit zájmové skupiny, které se budou snažit tzv. kupovat hlasy," podotkl pro EuroZprávy.cz Ondráčka.

Nejen Transparency, ale i další organizace podle jeho slovy nakupování monitorovaly a zaznamenaly v několika místech během komunálních a krajských voleb. Přesto dodal, že u sněmovních to je méně pravděpodobné a "významná manipulace je nereálná."

To, že k manipulaci s hlasy nedochází, ale podle něj neznamená, že o ní nejsou snahy. I když poněkud odlišnou formou. "Snahy o manipulaci a ovlivnění voleb se děje v Česku jinými cestami – neprůhledným financováním kampaní, vlastnictvím médii, kompromaty, cílenými útoky a podobně," dodal Ondráčka.

Vstupte do diskuze (108)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká Českou poštu zemětřesení? Ministr Metnar chce strategické změny

18.06.2018 12:39 Praha - Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) nařídil novému generálnímu řediteli České…

Čerpání dotací z norských fondů? Zbytečně složité, upozorňuje NKÚ

18.06.2018 09:38 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na podporu, kterou Česká republika v letech 2011…

Světovým podnikatelem roku je Brazilec. Kde skončili Češi?

16.06.2018 23:00 Monako - Titul EY Světový podnikatel roku letos získal Brazilec Rubens de Souza, který spoluzaložil…

Máte dluhy nebo hypotéku? Vědci pro vás mají velmi špatnou zprávu

15.06.2018 11:54 Praha - V současné době splácí jakýkoli úvěr 27 % českých občanů. Půjčky, úvěry či hypotéky jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama