Pozor na polská jablka z Makra. Inspekce odhalila zakázaný pesticid

Praha - V rámci průběžných kontrol přítomnosti cizorodých látek v potravinách zjistila Potravinářská inspekce přítomnost zakázaného pesticidu propargit v šarži jablek červených Gloster, země původu: Polsko. Rozbor potvrdil kontaminaci propargitem v koncentraci 0,043 mg/kg.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Inspektoři vzorek odebrali v provozovně společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. v Olomouci. Pesticid propargit je v Evropské unii kvůli nežádoucím vedlejším účinkům zakázaný, uvedl dnes mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Za poslední tři měsíce jde o třetí zjištěnou dodávku polských jablek, která obsahovala buď zakázané pesticidy nebo v nich bylo nadlimitní množství těchto látek. Jednou šlo o odrůdu Šampion, podruhé o odrůdu Prince. Aktuální zjištění u odrůdy Gloster hovoří o koncentraci propargitu 0,043 miligramu na kilogram jablek.

SZPI s prodejcem zahájí správní řízení o uložení sankce a také vkládá informaci do evropského systému rychlého varování RASFF.

Makro oznámilo, že s dotyčným pěstitelem ukončilo spolupráci. Zákazníci mohou dotčená jablka vrátit a dostanou peníze zpět, jde o šarži jablek 47/02. "Prodáváme už pouze jablka od polských dodavatelů, kteří poskytli výsledky testů na pesticidy. I nadále budeme požadovat doklady o rozboru s uvedením odrůdy a čísla partie dodávky. Číslo protokolu bude nově uvedeno i na etiketě každého výrobku. Zároveň jsme zvýšili frekvenci interní kontroly pesticidů u daných komodit," uvedla vedoucí oddělení kvality Marta Nováková.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila obrys rozpočtu 2019. Opozice ztrhala schodek 50 miliard

19.06.2018 12:36 Aktualizováno Praha - Vláda dnes schválila návrh rámce státního rozpočtu na příští rok a střednědobý výhled…

Společnost O2 TV získala práva na nejvyšší českou fotbalovou ligu až do…

19.06.2018 12:25 Praha - Společnost O2 TV odkoupila od Pragosportu vysílací práva na první fotbalovou ligu na příští…

Slovensko snížilo výhled růstu HDP, strašákem jsou americká cla

19.06.2018 09:58 Bratislava - Slovenské ministerstvo financí snížilo výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 4,1…

Brusel zavírá Česku kohoutky? Návrh rozpočtu EU je nepřijatelný, hromuje…

18.06.2018 13:13 Pardubice - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes zkritizoval návrh rozpočtu Evropské unie na příští…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama