Co by se dělo, kdyby kandidáti na prezidenta získali stejný počet hlasů?

První kolo prezidentských voleb vyhrál s mírnou převahou stávající prezident Miloš Zeman. S rozdílem zhruba 12 procent hlasů se na druhém místě umístil Jiří Drahoš, kterému přiřkli svou podporu téměř všichni neúspěšní kandidáti. Dá se proto očekávat, že blížící se druhé kolo voleb bude těsné. Co by se ale stalo, kdyby měli oba kandidáti stejný počet hlasů?

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Ilustrační foto

Statisticky je to téměř nemožné, přesto ne nereálné. Ostatně i první kolo v první přímé prezidentské volbě ukázalo, jak těsné mohou výsledky být. Miloš Zeman tehdy získal 1 245 848 platných hlasů, zatímco jeho rival Karel Schwarzenberg 1 204 195 hlasů. Tedy zhruba o 40 tisíc méně.

V kole druhém se rozdíl prohloubil a propas mezi prvním a druhým kandidátem činila zhruba půl milionu hlasů, očekává se ale, že nadcházející volby budou mnohem těsnější. Alespoň podle domácích komentátorů a zahraničního tisku.

Pokud by obdrželi shodný počet hlasů kandidáti v prvním kole, postup je v takovém případě jasný. Dle sdělení Českého statistického úřadu jej stanovuje přímo zákon. "Postup pro tuto situaci přímo stanoví § 56 zákona č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta," uvedl pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí úřadu Petra Báčová s tím, že záleží na tom, o jaké kandidáty půjde.

Pokud se totiž umístí více kandidátů se stejným počtem odevzdaných platných hlasů na prvním místě, postupují do druhého kola všichni tito kandidáti a na druhé místo vůbec nedojde. Pokud se naopak zjistí stejný počet hlasů u kandidátů, kteří se umístili na druhém místě, postupuje do druhého kola kandidát, který byl první, a všichni druzí kandidáti se stejným počtem hlasů.

Co by se ale stalo, kdyby získali stejný počet platných hlasů ve druhém kole volby prezidenta oba kandidáti? I na to jsme se zeptali Českého statistického úřadu, a v tomto případě je situace o poznání jednodušší. Prezident by v tomto kole zvolen nebyl. Volby by se tak musely opakovat.

Hod mincí se u nás nekoná

V českém právním řádě tak není zakotvená praktika, která rozhoduje například u kandidátů na prezidenta ve Spojených státech. Tou je nechvalně známý hod mincí. I tam je sice házení mince vzácnější, ale není tak neobvyklé, jak byste mohli předpokládat. Při volbě kandidátů na amerického prezidenta to několikrát byla právě pana nebo orel, kdo rozhodl.

Poslední demokratické primárky ve státě Iowa se staly dějištěm soupeření mezi Bernie Sandersem a Hillary Clintonovou. Nerozhodné výsledky v několika okrscích byly rozhodnuty hozením mince. Tímto způsobem postupovaly volební komise v několika čtvrtích města Des Moines a ve městech Newton, West Branch a West Davenport. Podle článku Jona Kellyho pro internetové stránky bbc.com panovala při hlasovaní velmi dusná atmosféra.

Ve městě Ames se rozhodlo všech 60 přítomných představitelů Demokratické strany nehlasovat a ponechat tak konečný výsledek nerozhodný. Volební komise ovšem telefonicky kontaktovala státní úředníky, kteří doporučili hodit si mincí. 

Přestože to bylo velmi nepravděpodobné, Hillary Clintonová zvítězila ve všech šesti podobných případech. Podle Johna Moriartyho z londýnské Queen Mary University se pravděpodobnost takového výsledku rovná 1,6 %.

Tento systém řešení stejného počtu hlasů využívá deset států USA, Americká Samoa a Panenské ostrovy. Liší se od primárních voleb ve většině ostatních států, jež hlasy sčítají v malých skupinkách na celostátní úrovni. To snižuje pravděpodobnost nerozhodného počtu hlasů.

Americké volby v roce 2016 nepředstavují v tomto ohledu žádný precedent. Starosta filipínského města San Teodoro musel být v roce 2013 kvůli rovnosti hlasů vybrán stejným způsobem. Oběma kandidátům na post starosty se podařilo na svou stranu získat 3,236 příznivců.

Výjimkou není ani Spojené království. K hodu mincí sice nikdy nedošlo při volbě zástupců do dolní komory Westminsterského paláce, ale při výběru místních zastupitelů ano. V roce 2000 určila mince vítězství labouristického kandidáta do bassetlawské okresní rady potom, co byla třikrát prověřena rovnost hlasů. Podobná situace nastala v roce 2007 v okrese Lincolnshire, a dokonce již dvakrát, v letech 1988 a 1992, při volbě zastupitelů ve Stirlingu.

„Existují i další způsoby k čemu lze využít hod mincí. Přidělení veřejné zakázky v Kanadě může být rozhodnuto tímto způsobem, pokud jsou nabídky uchazečů o zakázku totožné,“ uvádí ve svém příspěvku Jon Kelly.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mění zvyky. Platba kartou v e-shopech předstihla dobírku, trend má…

16.08.2018 17:40 Aktualizováno Praha - Každý třetí Čech (34,5 %) nakupující na internetu platí za objednané zboží online platební…

Pojišťovna Aegon prodá své společnosti v ČR a SR. Co se mění pro klienty?

16.08.2018 13:58 Praha - Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině…

Dozorčí rada ČEZ pod taktovkou Babiše? Novým předsedou je Otakar Hora

16.08.2018 12:46 Praha - Novým předsedou dozorčí rady energetické společnosti ČEZ je Otakar Hora (58),…

Benzínky v Česku zlevňují jen mírně. Vyplatí se tankovat za hranicemi?

16.08.2018 10:06 Aktualizováno Praha - Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o tři haléře na 33,32 koruny za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama