Česko je rájem e-shopů. Do online prodeje vstupují kamenné obchody

Praha - V Česku je v přepočtu na obyvatele již nyní nejvíce e-shopů v Evropě a jejich počet dál poroste. Stále více kamenných řetězců začíná prodávat on-line. Loni to byl například Lidl, Humanic, IKEA, letos začne přes internet prodávat dm drogerie.

Přidejte svůj názor

Nakupujete na internetu?

Od roku 2013 počet e-shopů stagnoval. Loni jich v ČR ale přibylo meziročně 3900 na celkem 40.100.

"Kromě obecně dobré situace v české ekonomice hlásí vstup do on-line také zavedené kamenné firmy, což motivuje i ostatní," uvedl ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman. "Letos očekávám meziroční nárůst o 5,4 procenta. Předpokládám, že růst bude pokračovat a do tří let počet e-shopů přesáhne 50.000," dodal šéf společnosti Shoptet Miroslav Uďan.

Založit si e-shop je díky kvalitním dodavatelům e-shopových řešení stále jednodušší. "Za nárůstem vždy stojí naděje podnikatelů (ale často jen podnikavců), že vstoupí na trh, kde uspějí. Toto se ovšem ve většině případů nestane a ze spousty nových e-shopů uspěje v těžkém internetovém prostředí jen absolutní minimum," upozornil výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

"I malí živnostníci a obchodníci vědí, že prezentace zboží na internetu je velmi důležitá, a přesunují se se svojí nabídkou také tam. Na internetu se už dávno nepohybují jenom mladí lidé zvyklí na online život téměř se vším všudy, ale i starší lidé nebo senioři," dodal Braverman.

Podle údajů E-commerce Europe za rok 2016 patří ČR mezi země s největším podílem on-line nákupů v Evropě. Žebříček vede Dánsko s podílem 24 procent, na druhém místě je Británie (20,9 pct). Následují Německo (11,2 pct), Irsko (10,2 pct) a Česko. Nejmenší podíl v maloobchodu mají e-shopy v Bulharsku, kde to je 1,3 procenta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mění zvyky. Platba kartou v e-shopech předstihla dobírku, trend má…

16.08.2018 17:40 Aktualizováno Praha - Každý třetí Čech (34,5 %) nakupující na internetu platí za objednané zboží online platební…

Pojišťovna Aegon prodá své společnosti v ČR a SR. Co se mění pro klienty?

16.08.2018 13:58 Praha - Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině…

Dozorčí rada ČEZ pod taktovkou Babiše? Novým předsedou je Otakar Hora

16.08.2018 12:46 Praha - Novým předsedou dozorčí rady energetické společnosti ČEZ je Otakar Hora (58),…

Benzínky v Česku zlevňují jen mírně. Vyplatí se tankovat za hranicemi?

16.08.2018 10:06 Aktualizováno Praha - Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o tři haléře na 33,32 koruny za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama