Koruna posílí, výpadek exportu bude 293 miliard Kč, říkají exportéři

Praha - Asociace exportérů uvádí, že česká měna vůči euru letos posílí do sedmi procent a příští rok o 3,3 procenta. Letošní výpadek v exportu by v takovém případě proti loňsku činil 293 miliard korun.

Přidejte svůj názor

CZK

Předpověď vývoje kurzu koruny k euru, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka, je podle asociace optimistická. Česká měna dnes uzavřela na 25,17 Kč/EUR, což je nejsilnější hodnota za posledních více než pět let. Vůči dolaru je kurz 20,18 Kč/USD, nejsilnější od léta 2014.

Česká národní banka odhaduje v letošním roce průměrný kurz koruny vůči euru 24,90, příští rok počítá s posílením na průměrných 24,50 Kč/EUR. Guvernér ČNB Jiří Rusnok upozornil, že prognóza kurzu koruny nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat ani jako žádoucí úroveň kurzu.

„I když většina vývozců má kurz na jeden až dva roky předkoupený (zajištěný), přibližování kurzu eura k hodnotě 24,00 Kč přinese nemalé problémy většině průmyslu," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Loni podle odhadů exportérů stoupl vývoz na rekordních 4,15 bilionu korun.

Podle Svazu průmyslu a dopravy by ale predikce kurzu ČNB neměla firmy šokovat - pouze potvrdila pravděpodobný směr vývoje kurzu. Reálné podle svazu je, že letos může česká měna vůči euru v průběhu roku klesnout pod 25 Kč a bude dále posilovat. "Firmy s tím ale počítají a zajišťují se proti postupnému posilování koruny například i tím, že používají euro i v tuzemských transakcích," uvedla mluvčí svazu Eva Veličková.

Hospodářská komora počítá s tím, že letos bude koruna k euru zhodnocovat jen mírně, uvedla analytička komory Karina Kubelková. „Ve směru silnějšího kurzu bude letos působit příznivý vývoj české ekonomiky a zvyšování sazeb ČNB. Naopak posilování koruny budou brzdit ti zahraniční investoři, kteří budou postupně uzavírat své pozice. Výsledkem posílení bude zřejmě další tlumení atraktivity vývozů, dodala s tím, že v roce 2018 proto neočekává rekordní čísla přebytku bilance zahraničního obchodu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovky musí nově přispívat do garančního fondu. Budou zájezdy zdražovat?

21.06.2018 16:24 Praha - Cestovní kanceláře budou muset od 1. července přispívat do tzv. garančního fondu. Podle…

Zahraniční dluh Česka klesl na 4,322 bilionu

21.06.2018 10:52 Praha - Zahraniční dluh Česka klesl o 50 miliard korun na 4,322 bilionu Kč. Meziročně byl nižší o…

Cena nafty a benzinu klesla jen mírně. Napětí na trhu s ropou by se dalo…

21.06.2018 09:52 Aktualizováno Praha - Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil o šest haléřů na 33,37 koruny za litr. Průměrná…

Imoba souhlasí s vrácením 50milionové dotace na Čapí hnízdo

21.06.2018 07:36 Praha - Firma Imoba, která spadá pod holding Agrofert, vrátí 50milionovou dotaci na vybudování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama