Jsme ostudou Evropy? V zahraničí si posvítili na Česko

Češi nedbají o svoje životní prostředí a zamořují tím jak svou zemi, tak i celou Evropu. Ukázaly to údaje několika světových organizací, které se shodují, že v Evropě patříme mezi ty nejtoxičtější země.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Česká republika

Ekologové pravidelně porovnávají desítky zemí celého světa a upozorňují na ty, které nedbají o své životní prostředí. Patří mezi ně i Česká republika, která se s několika dalšími řadí mezi ty nejhorší v Evropě.

Odborníci hodnotí země na základě pěti enviromentálních faktorů, kterými jsou spotřeba energie na jednoho obyvatele, emise oxidu uhličitého ze spalování paliv, úroveň znečištění ovzduší, úmrtí způsobené znečištěným vzduchem a produkce energie z obnovitelných zdrojů. 

V celosvětovém měřítku dopadly podle dostupných údajů nejhůře Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Turkmenistán, Libye, Kazachstán a nakonec Trinidad a Tobago.

Naopak nejméně znečišťují svět země, kde průmysl není tak rozvinutý a automobilová doprava není úplnou samozřejmostí. Jsou to například Keňa, Tanzanie, Etiopie, Mosambik, Kamerun, Zambie, Indonésie, Zimbabwe, Brazílie a Kongo.

Z údajů, které poskytují Mezinárodní energetická agentura (IEA) a Světová zdravotnická organizace (WHO) vyplývá, že i v rámci Evropy lze nalézt země, které o své prostředí přílišně nedbají. Nejhůře je na tom Lucembursko, Bulharsko a Bosna a Hercegovina. V těsném závěsu se nachází Česká republika, Slovensko, Rusko a Bělorusko.

Na druhé straně žebříčku se nachází Španělsko, Portugalsko Francie a Švédsko. Poměrně malé znečištění produkuje také Velká Británie a Itálie. Německo, Norsko, Finsko a některé další země se nachází zhruba uprostřed pomyslného žebříčku.

Podle odborníků není radno míru znečištění podceňovat. Projeví se totiž v klimatických změnách, které by mohly mít katastrofální následky pro naši planetu. Ostatně ty už se postupně projevují, poslední roky byly totiž nejteplejší za posledních 115 let.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohledávky OKD vůči Bakalovi? Krúpa chce zabránit vyvedení majetku mimo ČR

15.08.2018 16:47 Praha/Ostrava - Nová společnost Krupa Global Investments (KGI) slovenského podnikatele Pavola Krúpy…

Senát tentokrát schválil leteckou dohodu se Saúdskou Arábií, debata byla…

15.08.2018 15:02 Praha - Senát dnes kývl na ratifikaci mezistátní dohody mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých…

Stát přichází o stovky miliard. Firmy vymýšlejí fígle a nezveřejňují…

15.08.2018 13:54 Praha - Stát jen laxně nevymáhá pokuty za porušení informační povinnosti firem, čímž přichází až o…

TOP 09 narazila u vlády. Neprošlo zrušení EET ani změna v zajišťovacích…

15.08.2018 09:57 Praha - Vláda ANO a ČSSD na svém dnešním zasedání odmítla návrhy TOP 09. Jedná se o novelu, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama