Opravdu jsme se dřív měli lépe? Tady jsou čísla, která ukazují, jak to je

Velmi často se v Česku hovoří o tom, že dříve jsme se měli lépe. Mnohdy jde ale o tvrzení, která nejsou ničím podložená. Co ale ukazují čísla a jak se změnily například ceny potravin?

Přidejte svůj názor 85 komentářů

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Zatímco před deseti lety stál kilogram másla 121 korun, nyní jeho cena vyšplhala na 230 korun za kilo. Téměř stoprocentní zdražení ale lze podle dat Českého statistického úřadu pozorovat i na jiných položkách.

Srovnali jsme dvě období, 37. týden roku 2007 a stejný týden letošního roku. Za tu dobu došlo u řady výrobků ke změně složení, výrobních postupů i k všeobecnému růstu platů, my se však zaměříme čistě na ceny jako takové.

Výrazné zdražení můžeme pozorovat například u hovězího masa. Zatímco kilogram stál před deseti lety 196 Kč, letos za něj spotřebitel v průměru zaplatí 222 Kč.

V případě vepřového masa tak markantní rozdíl není, oproti roku 2007, kdy stál kilogram 105 korun, za něj letos dáme 120 korun. U kuřecího masa se cena moc nezměnila, budeme-li brát v potaz celé kuře, a nikoliv jen kuřecí prsní.

U masných výrobků ještě zůstaneme. Za kilo šunkového salámu jsme před deseti lety zaplatili 114 korun, letos je to skoro 150 korun. Za 10 kusů vajec jsme v roce 2007 zaplatili zhruba 24 Kč, letos je to více než 30 korun. 

Zdražení se dočkaly i mléčné výrobky. Eidamská cihla stála v roce 2007 130 korun, letos za kilo zaplatíme více než 150. Téměř dvojnásobek si připlatíme za jogurty, u nichž cena stoupla z pěti korun na devět.

Zdražilo také mléko, a to o necelou čtvrtinu. Za litr polotučného pasterovaného zaplatíme oproti dřívějším 15 korunám 20.

Další položka, která se dočkala téměř stoprocentního zdražení, jsou těstoviny. V roce 2007 jsme za ně podle statistických dat zaplatili 25 korun za kilogram, nyní je to 48. V případě pečiva došlo jak v případě bílého, tak u chlebů, o průměrné zdražení ve výši čtyř korun.

U minerálních vod cena také vzrostla o pár korun, ale nijak dramaticky. Cena piva se zvedla z devíti korun za půllitrovou láhev na 11 Kč. Zdražení se dočkala ale i zelenina a ovoce.

Za kilogram konzumních brambor si místo deseti korun zaplatíme 14 Kč, pomeranče stouply z 37 Kč na 44 korun a za papriky dnes dáme místo 40 korun za kilogram zhruba 50. U rajčat a jablek se cena nezměnila.  

Pokud se nyní ptáte, jestli lze u nějaké položky vůbec pozorovat naopak nižší cenu, jsou to banány. Zatímco v roce 2007 jsme dali za kilogram 30 korun, nyní stojí zhruba 27 korun. Druhá ze sledovaných položek, jejíž cen klesla, je cukr krystal. Místo 21 korun za kilogram dnes zaplatíme 20 Kč. 

Vstupte do diskuze (85)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co dělat, když zapomenete peníze nebo kartu v bankomatu? Ne vždy o ně…

15.07.2018 16:25 Může se to stát každému z nás. Při výběru hotovosti z bankomatu v něm můžeme nedopatřením…

Vypněte aplikace Uber a Taxify, žádají taxikáři po vládě. Opět hrozí…

13.07.2018 11:19 Aktualizováno Praha - Závazek evidovat tržby řidičů v EET, který společnost Uber ve čtvrtek podepsala s…

ČNB varuje: Trh práce je v Česku přehřátý a vytváří inflační tlaky

13.07.2018 10:19 Praha - Česká národní banka (ČNB) dnes zveřejnila záznam jednání bankovní rady. Zaznělo při něm, že…

Česká ekonomika straší: Zklamalo už první čtvrtletí, čeká se výrazné…

13.07.2018 04:02 Aktualizováno Praha - Evropská komise dnes zhoršila odhad růstu české ekonomiky na letošní i příští rok. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama