Pracovní revoluce v Česku? Právní ani sociální systém není připraven

Praha - Právní a sociální systém v ČR není podle analytiků připraven na pracovní revoluci, kterou na trh přinesla vlna start-upů. Firmy jako Facebook, Uber nebo Airbnb na jedné straně lidem poskytují okamžité služby, na straně druhé pak nabízejí možnost flexibilního zaměstnání.

Přidejte svůj názor

Hledání zaměstnání, ilustrační fotografie

Nárůst počtu osob samostatně výdělečně činných a stárnoucí populace podle ekonomů vyzývají ke změně současného sociálního systému, který vznikl během poválečného období, tedy za zcela jiných pracovních a společenských podmínek.

"O změny je enormní zájem, především ze strany generace narozené od pozdních 80. let. Láká je okamžitá dostupnost, bezhotovostní platby, flexibilní pracovní poměr, moderní kolektiv či inovace," řekl analytik společnosti Chytrý Honza Jiří Kotoun. Tito takzvaní mileniálové tak podle něj mění pracovní trh.

"Právní a sociální systém na ně připraven není a ani být připraven nemůže. To by legislativci museli být věštci, kteří rozpoznají nejen to, který z tisíců startupů se skutečně ujme, ale také to, jaký bude širší společenský a jiný dopad jeho přerodu v zavedenou firmu," souhlasil analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Nikdo podle něj nemohl v roce 2004, když vznikl Facebook, odhadovat, že zrovna tato sociální síť celosvětově získá přes dvě miliardy klientů. Ze současnosti pak připomněl reakci regulátorů na nástup platforem Uber nebo Airbnb.

"Aktuální trendy jsou již natolik silné, že se jim nelze bránit. Naopak je nutné je přijmout a upravit podle nich stávající legislativu," doplnil analytik BH Securities Štěpán Křeček. Mladí lidé hledají větší flexibilitu, v této souvislosti však podle něj existuje reálný problém, že si neosvojí pracovní návyky. V takovém případě budou vytěsněni z pracovního trhu a odsouzeni k životu na sociálních dávkách. "Podobný vývoj již můžeme pozorovat v některých zemích západní Evropy a bylo by nešťastné, kdybychom něco podobného dopustili i v Česku," podotkl.

Nové firmy především nabízejí služby, které lidem šetří čas. Na českém trhu se nyní například objevila služba myTimi, která zákazníkovi pomůže s činnostmi, s nimiž nechce ztrácet čas nebo se mu nechtějí dělat. Asistent zákazníkovi například vybere a nakoupí dárky, doporučí restauraci, naplánuje výlet nebo zajde na úřad. Úkoly však mohou být zcela individuální. Průměrná cena úkolu je 200 Kč. Ty jednodušší, třeba rezervaci konkrétních letenek nebo hotelu, ale myTimi dělá zdarma.

"Zákazník platí jen tolik, kolik uzná za vhodné. Pokud není s vyřízením poptávky spokojen, může podle svého uvážení zaplatit méně nebo dokonce nic. To se však z tisíce splněných úkolů stalo pouze jednou," uvedl zakladatel projektu Jan Skovajsa.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila obrys rozpočtu 2019. Opozice ztrhala schodek 50 miliard

19.06.2018 12:36 Aktualizováno Praha - Vláda dnes schválila návrh rámce státního rozpočtu na příští rok a střednědobý výhled…

Společnost O2 TV získala práva na nejvyšší českou fotbalovou ligu až do…

19.06.2018 12:25 Praha - Společnost O2 TV odkoupila od Pragosportu vysílací práva na první fotbalovou ligu na příští…

Slovensko snížilo výhled růstu HDP, strašákem jsou americká cla

19.06.2018 09:58 Bratislava - Slovenské ministerstvo financí snížilo výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 4,1…

Brusel zavírá Česku kohoutky? Návrh rozpočtu EU je nepřijatelný, hromuje…

18.06.2018 13:13 Pardubice - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes zkritizoval návrh rozpočtu Evropské unie na příští…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama