Dnes je Den rovnosti platů, Češky dnes dorovnaly loňský plat mužů

Praha - Na dnešek v Česku připadá Den rovnosti platů. Češky tedy dnes dosáhly stejného výdělku jako muži za loňský rok. Vzhledem k časové prodlevě statistických dat jde o symbolické datum, letos vychází z rozdílu za rok 2016. Loni datum připadlo na 18. března.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Termín stanovuje v Česku druhým rokem nezisková organizace Business & Professional Women CR, výpočet vychází z dat Eurostatu.

Rozdíl v platech mužů a žen v roce 2016 činil podle dat Eurostatu 21,8 procenta a byl druhý nejvyšší v EU. Před Česko se dostalo pouze Estonsko s rozdílem 25,3 procenta. Za Českem na třetím místě skončilo Německo s rozdílem 21,5 procenta mezi platy mužů a žen, Den rovnosti platů tam letos připadl na 18. března. Průměr Evropské unie činil 16,2 procenta. Nejnižší rozdíl v platech je v Rumunsku, kde dosáhl 5,2 procenta. Pod šesti procenty byl ještě v Itálii a Lucembursku. Rozdíl v platech Slováků a Slovenek činil 7,5 procenta, v Polsku to bylo 7,2 procenta a v Maďarsku 14 procent.

Rozdílům v odměňování mužů a žen se věnovala také loňská studie, kterou zadalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Čísla vycházela z dat za rok 2015. Více než průměrných 26.000 korun měsíčně tehdy vydělávalo 50 procent mužů, ale jen 30 procent žen. U 20 typů zaměstnání, ve kterých pracovalo nejvíce lidí, vydělávalo 30.000 korun měsíčně 34 procent mužů, ale jen osm procent žen, a nad 50.000 korun osm procent mužů, ale ani ne jedno procento žen.

Rozdíly podle studie negativně ovlivňují životy jednotlivých žen a mužů, životní úroveň celých rodin včetně dětí a fungování celé společnosti. Zvyšují také riziko chudoby u žen a mají negativní dopad i na nízkou úroveň jejich důchodů.

Nejvyšší rozdíly studie odhalila v typech zaměstnání s nejvyšší průměrnou měsíční mzdou. Ve finančním sektoru šlo o 50procentní rozdíl, který představuje 33.432 korun měsíčně a přes 400.000 korun ročně. Druhý největší rozdíl v odměňování byl u řídících pracovníků a pracovnic v oblasti strategie organizací, dosáhl 45 procent, což v korunách měsíčně znamenalo pro ženy o 51.012 korun méně. Nejmenší rozdíl v odměňování žen a mužů byl patrný u kuchařů a kuchařek, kde si ženy vydělaly dokonce o jedno procento, tedy 137 korun měsíčně více než muži.

Nezisková organizace Business & Professional Women CR vyvolává v Česku veřejnou diskuzi o příčinách vysoké platové nerovnosti od roku 2010. "Mentorujeme ženy jak si říkat o lepší platy a zvyšovat si sebevědomí, ukazujeme jim ženské vzory," popsala práci prezidentka organizace Lenka Šťastná. Další cestou, která podle ní pomůže rozdíly v platech mužů a žen narovnávat, je dostat víc žen do vedoucích pozic, zvlášť ve velkých firmách.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Směrnice EU proti nekalým praktikám řetězců? Česko by ji mohlo ještě víc…

19.07.2018 15:25 Praha - Nová směrnice EU, která má zakázat obchodním řetězcům používat nekalé praktiky vůči malým a…

Čechy tíží drahota. Ceny ovoce letí vzhůru, zdražují i výrobci v průmyslu

19.07.2018 11:20 Aktualizováno Praha - Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 0,3 %, ceny průmyslových výrobců o 0,6 % a…

ÚS odmítl stížnost firmy Zdeněk - Sun, definitivně prohrála boj o licenci

19.07.2018 11:01 Brno - Společnost Zdeněk - Sun definitivně prohrála boj o licenci solární elektrárny v Chomutově,…

Benzínky v Česku mírně zlevnily. Kde výhodně natankovat?

19.07.2018 10:22 Aktualizováno Praha - Cena benzinu Natural 95 klesla od minulé středy v průměru o čtyři haléře na 33,39 koruny za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama