Stav ekonomiky ve střední Evropě? Češi to vidí hůř než Poláci, ukázal průzkum

Praha - Z obyvatel středoevropských zemí současnou ekonomickou situaci nejlépe hodnotí Poláci následovaní Čechy, Maďary a Slováky. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) V Česku je situace dobrá pro 44 procent lidí, špatná pro 15 procent. Jako ani dobrou, ani špatnou ji hodnotilo 39 procent dotázaných.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lidé

V Polsku vidí nynější ekonomickou situaci jako dobrou 57 procent lidí, jako špatnou sedm procent. Dobrá je také pro 29 procent Maďarů, špatná pro pětinu z nich. Pouze na Slovensku převažuje záporné hodnocení s 34 procenty nad kladným s 28 procenty.

Očekávání budoucího ekonomického vývoje se na rozdíl od hodnocení současné situace podle CVVM v jednotlivých zemích tolik nerozcházejí. "Vesměs převažují optimistická očekávání nad pesimistickými, ovšem na Slovensku, v Maďarsku a v České republice se největší část veřejnosti tvořící zhruba polovinu kloní k názoru, že se v nejbližším období ekonomická situace nezmění," uvedli autoři průzkumu. V Česku změnu neočekává právě polovina dotázaných, zlepšení předpokládá 27 procent a zhoršení 16 procent.

Materiální životní podmínky svých domácností nejlépe hodnotí Poláci, obyvatelé Česka jsou s odstupem druzí před Slováky a Maďary. Jako dobré vidí podmínky v Polsku 62 procent lidí, v Česku 51 procent. Pod polovinou je pozitivní pohled na Slovensku s 39 procenty a v Maďarsku s 36 procenty.

Ve všech zemích však platí, že materiální zabezpečení lidé hodnotili častěji kladně než záporně. V Česku je špatné podle 13 procent dotázaných, dobré ani špatné podle 36 procent.

K budoucímu vývoji materiálních podmínek domácnosti se Češi vyjadřovali poněkud méně optimisticky než Maďaři, Poláci a Slováci. "Ve všech zemích mírně převládají pozitivní očekávání nad negativními a největší část veřejnosti předpokládá udržení stávající úrovně," uvedlo CVVM.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou Češi s prací spokojení? Nový průzkum

19.08.2018 14:51 Praha - Více než tři pětiny pracujících Čechů jsou spokojeny se svým zaměstnáním. Opačný pohled má…

Poplatky za autorádio, kabelovku i mobilní rádio. Podívejte se, za co…

19.08.2018 12:39 Koncesionářské poplatky upravuje zákon. Každá domácnost, která vlastní byť jen přenosné rádio, tak…

Češi mění zvyky. Platba kartou v e-shopech předstihla dobírku, trend má…

16.08.2018 17:40 Aktualizováno Praha - Každý třetí Čech (34,5 %) nakupující na internetu platí za objednané zboží online platební…

Pojišťovna Aegon prodá své společnosti v ČR a SR. Co se mění pro klienty?

16.08.2018 13:58 Praha - Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama