Huť Poldi byla vydražena, nový majitel chce výrobu obnovit

Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi dnes byla vydražena za 261 milionů korun. Závod získala společnost Compagnia del mediterraneo Steel se sídlem v Brně, chce údajně co nejdříve obnovit výrobu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Do dražby šly firmy Poldi a Poldi Trade, jejich hodnota je podle znaleckého posudku 180 milionů korun. Nejnižší podání stanovil věřitelský výbor na 160 milionů. V dražbě svedli napínavý souboj dva uchazeči, minimální příhoz byl půl milionu. Licitátora Josefa Machů překvapilo, že účastníci tuto výši striktně dodržovali. "Spočítali jsme, že bylo učiněno více než 200 příhozů. Vlastně jenom jednou vydražitel omylem přihodil o více než 500.000 korun," řekl Machů.

Compagnia del mediterraneo Steel by měla za podnik zaplatit do 30 dnů, tedy do 14. května. Podle údajů z obchodního rejstříku firma vznikla letos 2. března, předmětem její činnosti je správa vlastního majetku. Její jednatel Stanislav Kraslavski novinářům řekl, že jde o filiálku mezinárodní společnosti, která má v oboru zkušenosti. Budoucnost Poldi podle něj závisí na trhu. "Všichni jsme otroci trhu, ale jsme připraveni investovat do Poldi a rozjet výrobu," přislíbil Kraslavski. Výši investic neupřesnil, stejně jako počet zaměstnanců, které by bylo potřeba přijmout. Bude podle něj záležet na potřebách výroby.

Insolvenční správce Adam Sigmund je s výsledkem dražby spokojen, protože se podařilo o více než 100 milionů překročit vyvolávací cenu. Podle něj by se při této ceně mohlo dostat i na zaměstnance, co nedostali mzdy. Ještě to však nelze slíbit, stále se vyhodnocují pohledávky. "Je potřeba to ještě přepočítat, já doufám, že se na ně dostane," řekl.

Na dražbu, která se konala za velké pozornosti médií, se přišli podívat i někteří zaměstnanci. Stanislav Jung výsledek přivítal, vítězná firma už podle něj v areálu vlastní části provozu a platila i za ostrahu, aby se nic neztratilo. "Tak předpokládám, že mají zájem vyrábět ocel," dodal.

Další z bývalých zaměstnanců Jiří Hruška by byl rád, kdyby se vrátila někdejší sláva Poldi. "Pamatuji doby, kdy už jsme stáli, a přijeli ze Siemensu a přivezli nám peníze, abychom mohli znovu nastartovat pece. My jsme odlili ingoty borové oceli, která je na schránky vyhořelého jaderného paliva, oni si to odvezli a my jsme to zase zhasli. Je to o velikých penězích, abyste mohl provozovat takový hutní podnik," podotkl.

Podle obchodního rejstříku dosud společnost Poldi patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Loni byl provoz podniku většinou zastavený. Fungování už před několika lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Následkem bylo zpožděné vyplácení mezd, a to i o několik měsíců.

Soud loni v březnu povolil reorganizaci, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky, například splacení dluhů, jež vznikly před úpadkem společnosti. Pomoci měl nový investor, jednání ale nevyšla. V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V obou firmách Poldi a Poldi Trade ještě donedávna pracovalo 150 lidí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Směrnice EU proti nekalým praktikám řetězců? Česko by ji mohlo ještě víc…

19.07.2018 15:25 Praha - Nová směrnice EU, která má zakázat obchodním řetězcům používat nekalé praktiky vůči malým a…

Čechy tíží drahota. Ceny ovoce letí vzhůru, zdražují i výrobci v průmyslu

19.07.2018 11:20 Aktualizováno Praha - Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 0,3 %, ceny průmyslových výrobců o 0,6 % a…

ÚS odmítl stížnost firmy Zdeněk - Sun, definitivně prohrála boj o licenci

19.07.2018 11:01 Brno - Společnost Zdeněk - Sun definitivně prohrála boj o licenci solární elektrárny v Chomutově,…

Benzínky v Česku mírně zlevnily. Kde výhodně natankovat?

19.07.2018 10:22 Aktualizováno Praha - Cena benzinu Natural 95 klesla od minulé středy v průměru o čtyři haléře na 33,39 koruny za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama