Tři české pivovary uzavíraly dohody o zákazu exportu, pokutě se vyhnuly

Brno - Tři české pivovarské skupiny uzavíraly se svými odběrateli dohody o zákazu exportu piva. Po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale dohody zrušily a vyhnuly se tak pokutě. Vyplývá to z výroční zprávy ÚOHS za loňský rok. Konkrétně šlo o Budějovický Budvar a skupiny PMS Přerov a Pivovary Lobkowicz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

ÚOHS se případem zabýval na základě svého šetření z let 2015 a 2016. Zajímal se o to, zda se podobnými dohodami negativně neuzavírá trh. Dohody o zákazu exportu se týkaly on-trade i off-trade trhu, tedy hospod i maloobchodu.

"K důvodům aplikace dohod o zákazu exportu pivovary konstatovaly, že se jednalo například o historické důvody, kdy byly vyhodnocovány ekonomické, legislativní i obchodní potenciální rizika, dále o problematiku související s označováním zboží, reklamačními důvody, jakostí zboží, odpovědností za výrobek a ochranou obalového konta," uvedl ÚOHS ve výroční zprávě.

Pivovary ale zároveň uváděly, že dodržování dohod na svých smluvních partnerech nevynucují. "S ohledem na shora uvedené a s přihlédnutím k tržním podílům měl ÚOHS za to, že vytýkané jednání pivovarů by mohlo být řešitelné formou soutěžní advokacie," uvedl ÚOHS. Pivovary samy navrhly úřadu změnu smluv, což podle úřadu problém vyřešilo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minimální mzda 16 tisíc? Maláčová chce rázné změny ve valorizaci

20.08.2018 12:01 Praha - Podle novely, kterou navrhlo ministerstvo práce, by se měla minimální mzda v Česku od roku…

Startuje akce Dny dopravy zdarma, zapojí se tisíce e-shopů

20.08.2018 10:07 Praha - Dnes v poledne startuje akce Dny dopravy zdarma. Zapojeny jsou e-shopy jako Mall.cz, T.S…

Babišův centrální nákup státu je fiasko? Nefunguje, žádné úspory, zhrozil…

20.08.2018 09:20 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil centralizované zadávání veřejných zakázek ve státní…

Agrofertu se v Německu nedaří? Ruší 1665 míst v pekárenském gigantu Lieken

20.08.2018 09:11 Praha - Agrofert ruší 1665 míst v německé pekárenské skupině Lieken, která má nyní zhruba 2800…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama