ANO chce změnit podmínky pro oddlužení. Varianta "sedm-nula" je prý příliš tvrdá

Praha - Některé podmínky pro oddlužení dlužníků by se mohly zmírnit. Například při pětileté variantě oddlužení by dlužník nemusel splatit povinně alespoň 30 procent svých dluhů, mohlo by to být méně, ale soud by musel uznat, že se dlužník o splacení dluhů snažil. S tímto návrhem přišli ve Sněmovně poslanci vládního hnutí ANO Taťána Malá a Patrik Nacher. Návrh chtějí vložit do vládní novely insolvenčního zákona, kterou předložila vláda s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Novela prošla ve Sněmovně prvním čtením a mají se jí nyní zabývat sněmovní výbory.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Oddlužení nebo také osobní bankrot je způsob řešení úpadku, který má dlužníkovi umožnit nový start a motivovat ho k aktivnímu zapojení do umořování dluhu.

Z vládního návrhu chtějí zmínění poslanci vyřadit variantu, které se přezdívá "sedm - nula". Dlužník by podle ní sedm let usiloval o splácení pohledávek a uspokojení věřitelů by mohlo být nižší než 30 procent, ale nutná by byla pravidelná měsíční platba insolvenčnímu správci. Podle poslankyně Malé však tato varianta není pro dlužníky motivační. Sociologové podle ní uvádějí, že dlužník má problém se po sedmi letech, kdy žije pouze z nezabavitelné částky, dostat zpět do ekonomicky aktivního života.

Místo toho chtějí do zákona vložit variantu pětiletého splácení s tím, že podmínka splacení alespoň 30 procent nemusí být striktně dodržena. Soud by například podle správy insolvenčního správce zjišťoval, jak s ním dlužník komunikoval a zda udělal vše pro to, aby se oddlužil. "Myslím si, že tohle je varianta, která je jak motivační, tak pro ty lidi není likvidační," řekla Malá ČTK.

Ve sněmovním podvýboru pro insolvence podle ní na tomto návrhu panovala až na výjimky široká shoda. Debatovala o něm i s ministrem Pelikánem, který s ní podle jejích slov nemá problém a pokládá ji za více motivační.

S návrhem ale nesouhlasí další člen sněmovního podvýboru Dominik Feri (TOP 09). Návrh je podle jeho slov "hezky převlečená nula". "My dlouhodobě zastáváme stanovisko, že by se rozhodně nemělo jednat o takzvanou nulu, to znamená, že by dlužník nemusel splatit ani část pohledávek nezajištěných věřitelů," řekl ČTK. Hrozí podle něj například přetížených soudů, které budou postupovat velmi formalisticky.

Poslanci ANO chtějí také zjednodušit návrh na povolení oddlužení, například chtějí jednodušší osvědčení úpadku. Podle poslankyně Malé by stačilo například doložit, že dlužník má exekuce, které nehradí. Každý insolvenční správce by také měl vést zvláštní účet majetkové podstaty pro každého dlužníka, aby byla jednodušší kontrola a evidence plateb.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mění zvyky. Platba kartou v e-shopech předstihla dobírku, trend má…

16.08.2018 17:40 Aktualizováno Praha - Každý třetí Čech (34,5 %) nakupující na internetu platí za objednané zboží online platební…

Pojišťovna Aegon prodá své společnosti v ČR a SR. Co se mění pro klienty?

16.08.2018 13:58 Praha - Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině…

Dozorčí rada ČEZ pod taktovkou Babiše? Novým předsedou je Otakar Hora

16.08.2018 12:46 Praha - Novým předsedou dozorčí rady energetické společnosti ČEZ je Otakar Hora (58),…

Benzínky v Česku zlevňují jen mírně. Vyplatí se tankovat za hranicemi?

16.08.2018 10:06 Aktualizováno Praha - Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o tři haléře na 33,32 koruny za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama