Kde končí odpadky českých domácností? Desítky tisíc aut je denně sváží na tato místa

Česko a Německo jsou jediné dvě evropské země, které v roce 2016 recyklovaly více než polovinu plastových obalů. Vyplývá to ze zprávy Sdružení výrobců umělých hmot PlasticsEurope. Česká republika tak předloni v recyklaci plastových obalů předběhla i Německo, Nizozemsko a Švédsko. Problémem ovšem stále zůstává fakt, že přes polovinu vytříděného odpadu skončí ve spalovnách nebo na skládkách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

V celé republice třídí plastové obaly asi 72 procent obyvatel. Podle statistik společnosti Ekom-Ekom, která má na starosti celorepublikový systém zajišťující recyklaci, třídění a využití obalového odpadu, vytřídí každý občan skoro 45 kilogramů papíru, skla a nápojových kartonů.

V EU, Norsku a Švýcarsku se podíl recyklovaných plastových obalů pohybuje kolem 40, 8 procent. V Evropě se přitom z 16,7 milionů tun vytříděných obalů recyklovaly přes dvě pětiny. 

Pokud se ovšem počítají všechny plasty, pak Českou republiku v recyklaci předeženou Norsko, Švédsko i Německo.

Kde ovšem tento plast vytřídění v českých domácnostech vlastně končí? „Problém je, že jenom 50 procent z toho vytříděného plastu se zrecykluje a nějak využije. A část ještě z těch 50 procent dokonce končí ve spalovnách, ten granulát už vytříděný, vlastně zrecyklovaný, jde do spaloven,” uvedl v polovině letošního ledna Novinkám člen hnutí Duha Jan Piňos.

Jen pro představu. Plastového odpadu, který je vyprodukován, odváží 23 600 popelářských aut. Asi čtyřicet procent z toho končí ve spalovnách, či na skládkách. Podle statisticky ministerstva životního prostředí bylo v roce 2016 využito asi 80 procent všech obalů (včetně těch kartonových) a 75 procent z toho bylo recyklováno.

Recyklace plastových obalů byla tedy v roce 2016 na úrovni 60 procent, energetické využití bylo asi 13 procent, zbytek byl naskládkován.
Na světě se ročně vyrobí stovky milionů tun plastů a právě použité plasty se často mohou stát vážným zdrojem znečištění např. oceánů.

Plastové lahve či pytlíky a kelímky se totiž časem v moři rozpadají na mikročástice, které jsou pro mnoho mořských živočichů často nerozlišitelné od jejich přirozené potravy.

Tyto mikročástice tak ročně zabíjejí až milion ptáků a sto tisíc mořských savců. Polovinu světové produkce plastů obstarává Asie, skoro třetinu Čína. Evropa vyrábí asi pětinu všech umělých hmot.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co dělat, když zapomenete peníze nebo kartu v bankomatu? Ne vždy o ně…

15.07.2018 16:25 Může se to stát každému z nás. Při výběru hotovosti z bankomatu v něm můžeme nedopatřením…

Vypněte aplikace Uber a Taxify, žádají taxikáři po vládě. Opět hrozí…

13.07.2018 11:19 Aktualizováno Praha - Závazek evidovat tržby řidičů v EET, který společnost Uber ve čtvrtek podepsala s…

ČNB varuje: Trh práce je v Česku přehřátý a vytváří inflační tlaky

13.07.2018 10:19 Praha - Česká národní banka (ČNB) dnes zveřejnila záznam jednání bankovní rady. Zaznělo při něm, že…

Česká ekonomika straší: Zklamalo už první čtvrtletí, čeká se výrazné…

13.07.2018 04:02 Aktualizováno Praha - Evropská komise dnes zhoršila odhad růstu české ekonomiky na letošní i příští rok. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama