Český export narazil na mantinely? Letos nejspíš loňský rekord nepřekoná

Praha - Český export v letošním roce nejspíš nedosáhne loňských rekordů a meziročně klesne. ČTK to dnes řekl ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu Karel Král. Naznačují to i čísla za první čtvrtletí. Vývoz od ledna do konce března v přeshraničním pojetí klesl meziročně o 1,6 procenta na 1,06 bilionu korun. Export do EU se snížil o 1,2 procenta.

Přidejte svůj názor

Export, ilustrační fotografie

"Česká ekonomika už naráží na mantinely. Už se to dostává do fáze, kdy se to (trend) začne obracet," uvedl Král. Export českých firem byl loni rekordní, meziročně se v přeshraničním pojetí zvýšil o 5,7 procenta na 4,2 bilionu korun. O pětinu vzrostl export do Číny, do Německa české podniky vyvezly o 7,3 procenta zboží více. Podíl exportu do EU zůstal na 83,7 procenta.

Podle Asociace exportérů je důvodem ztráty exportní výkonnosti mimo jiné nedostatek pracovníků na trhu práce. "Připočteme-li posilování koruny a neúměrný růst mezd i platů nepodložený produktivitou práce, lze si poměrně živě představit příchod bouřkových mraků na exportní nebe, které bylo v minulých třech letech trvale zalité sluncem," uvedl na začátku měsíce místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Českým firmám v současné době chybí podle Hospodářské komory ČR minimálně 300.000 zaměstnanců, tedy větší počet než ukazují oficiální statistiky. Jen státní pokladna tratí letos nejméně 84 miliard korun na daních a odvodech, plyne z nedávné analýzy komory. Tuzemští exportéři také nepříznivě pociťují nasycování evropského automobilového trhu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mění zvyky. Platba kartou v e-shopech předstihla dobírku, trend má…

16.08.2018 17:40 Aktualizováno Praha - Každý třetí Čech (34,5 %) nakupující na internetu platí za objednané zboží online platební…

Pojišťovna Aegon prodá své společnosti v ČR a SR. Co se mění pro klienty?

16.08.2018 13:58 Praha - Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině…

Dozorčí rada ČEZ pod taktovkou Babiše? Novým předsedou je Otakar Hora

16.08.2018 12:46 Praha - Novým předsedou dozorčí rady energetické společnosti ČEZ je Otakar Hora (58),…

Benzínky v Česku zlevňují jen mírně. Vyplatí se tankovat za hranicemi?

16.08.2018 10:06 Aktualizováno Praha - Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o tři haléře na 33,32 koruny za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama