Zabíjí stejně jako kouření? Vědci se podívali na to, co s lidmi dělá práce

Praha - V dnešní době jsou na zaměstnance kladeny velké nároky, což na ně může působit až nebezpečnou mírou stresu. Podle serveru bbc.com tyto praktiky mají negativní účinky nejen na zaměstnance, ale i na firmy a společnosti.

Přidejte svůj názor

Kancelář

Psal se rok 2016. Softwarový inženýr společnosti Uber software vydělávající až šestimístné částky spáchal sebevraždu. Podle jeho rodiny ho k tomu dohnal pracovní stres. Merrill Lynch, 21letý mladík, zkolaboval a následně zemřel poté, co pracoval 72 hodin v kuse. Ke smrti došlo i u 56letého zaměstance ocelárny spadající pod Arcelor Mitall. Tři týdny po uzavření ocelárny dostal muž infarkt. Podle rodinných příslušníků se jednalo o šok v reakci na tuto změnu.

Pracoviště se řadí mezi nejčastější původce stresu. Stres sám pak může být příčinou různých chronických či tzv. nepřenosných onemocnění (např. infarkt, mrtvice). Vysokou míru stresu na pracovišti potvrzuje i Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, podle níž více než 550 milionů pracovních dnů ročně zaměstnanci neodpracují z důvodů, které jsou zapříčiněny stresem.

V roce 2015, jak uvádí server bbc.com, vyšlo najevo, že špatné pracovní podmínky (dlouhá, nepravidelná či nepředvídatelná pracovní doba, spory v rodině kvůli práci, ekonomická nejistota způsobená ztrátou práce) mají na člověka z hlediska úmrtnosti či náchylnosti k různým onemocněním stejný vliv jako například pasivní kouření.

Stres u zaměstnanců samozřejmě neprospívá ani samotným firmám či společnostem. Jelikož škrty v rozpočtech jsou dnes na denním pořádku, snižování stavů se neúměrně a negativně projevuje na pracovní vytíženosti zaměstnanců. Kromě toho, že produktivita práce zaměstnanců tímto klesá, jsou zároveň náchylnější i k odchodu z práce. Ve firmách se to pak může projevit dvojím způsobem: buď vyplácí „odchodné“ nebo ztrácí část klientely, která je na daného zaměstnance vázaná. Tak či onak, firma přichází o peníze, nemluvě o zaškolení zaměstnance nového.

Každý zaměstnanec pro firmu znamená fyzickou, ale i psychickou posilu. Málokterý zaměstnavatel si ale uvědomuje, že o obě dvě stránky je třeba pečovat. Nicméně v některých společnostech už jde vidět posun kupředu za lepšími podmínkami. Kromě placených dovolených a jistoty, že nebudou muset řešit pracovní e-maily či telefonáty mimo pracovní dobu, dostávají například zaměstnanci společnosti Patagonia každý druhý pátek volno, aby si dostatečně odpočinuli.

Na to, zda je práce vhodná pro naše fyzické a duševní zdraví bychom měli myslet už na začátku, při jejím hledání, radí server bbc.com. Neměli bychom si všímat pouze finančního ohodnocení a možností kariérního postupu. Na druhou stranu i zaměstnavatelé by při pohledu na své zaměstnance neměli myslet jen na zisky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mění zvyky. Platba kartou v e-shopech předstihla dobírku, trend má…

16.08.2018 17:40 Aktualizováno Praha - Každý třetí Čech (34,5 %) nakupující na internetu platí za objednané zboží online platební…

Pojišťovna Aegon prodá své společnosti v ČR a SR. Co se mění pro klienty?

16.08.2018 13:58 Praha - Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině…

Dozorčí rada ČEZ pod taktovkou Babiše? Novým předsedou je Otakar Hora

16.08.2018 12:46 Praha - Novým předsedou dozorčí rady energetické společnosti ČEZ je Otakar Hora (58),…

Benzínky v Česku zlevňují jen mírně. Vyplatí se tankovat za hranicemi?

16.08.2018 10:06 Aktualizováno Praha - Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o tři haléře na 33,32 koruny za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama