Ekonomická diplomacie ČR? Rýsuje se velký plán, mají se zapojit další ministerstva

Praha - Do společných projektů ekonomické diplomacie by se mohla zapojit i ministerstva dopravy, zdravotnictví nebo životního prostředí, řekl dnes na poradě ekonomických diplomatů náměstek ministra zahraničí Miloslav Stašek. Rozpočet fondu na tyto projekty, které mají podpořit kontakty českých a zahraničních firem a otevírání obchodních příležitostí, se pro letošní rok zvýšil na 60 milionů korun. Loni jich resorty ve spolupráci s ambasádami připravily kolem tří set.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničí

"Společný finanční rámec projektů ekonomické diplomacie se stal nosnou páteří podpory exportu," uvedl Stašek. Do fondu společně přispívají ministerstva zahraničí, průmyslu, obrany, zemědělství, vnitra a pro místní rozvoj a úřad vlády. "Je tu i zájem dalších resortů jako zdravotnictví, životního prostředí nebo dopravy. Je tu potenciál rozšířit projekty na podporu vodního hospodářství, dopravy nebo i v oblasti zdravotnické techniky," doplnil.

Loni do společného fondu pro podporu ekonomické diplomacie resorty přislíbily 53 milionů korun. Ve spolupráci s ambasádami z něj šly peníze na 300 projektů ve 100 zemích. Obvykle jde o podnikatelské mise, semináře, nebo účast na veletrzích. Pro rok 2018 je podle Staška rozpočet 60 milionů korun a zatím je schváleno kolem 230 projektů.

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) podpořil plánovanou fúzi státních agentur CzechTrade a CzechInvest. "Je třeba vnímat, že CzechInvest, a doufejme, že s novou paní ředitelkou Silvanou Jirotkovou se to povede, bude muset nabrat výrazně jiný směr, než tomu bylo dosud. Možná se zase jednou, v době, kdy nám bude ouvej, vrátíme k lákání investorů a investic, nechci říct skoro za každou cenu. Nyní ale musíme přizpůsobit organizaci, strukturu a také počet lidí stávající době," uvedl.

Podotkl, že se nyní Česko naopak díky hospodářskému růstu potýká s problémy spíše opačnými, kdy má problém rychle získat kvalifikovanou i nekvalifikovanou pracovní sílu z jiných zemí. V takové chvíli podle Hünera ztrácí lákání nových investorů bez přidané hodnoty význam.

Rady ekonomických diplomatů se tradičně účastní šéf resortu a premiér. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) svou neúčast omluvil dnes ráno kvůli jednání o nové vládě. Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO) má zdravotní problémy.

Hüner nezasedne v nové vládě, kterou by mělo sestavit hnutí ANO se sociálními demokraty s podporou komunistů. Má ho nahradit prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková (za ANO).

V letošním roce budou otevřeny dva české generální konzuláty, jejichž úkolem bude mimo jiné podpořit český export. Nové zastoupení bude mít ČR v Manchesteru a v Milánu. Kromě toho diplomacie posílí také zastoupení v subsaharské Africe. Na jednotlivé úřady Česko také postupně vysílá ekonomické, rozvojové nebo zemědělské diplomaty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Daňové ráje? České firmy opouštějí Nizozemí, roste zájem o dvě nové…

16.07.2018 12:04 Praha - Z daňových rájů řídí české společnosti 12.970 firem, což je nejméně od roku 2013. Za…

ČD Cargo vydá dluhopisy za miliardu korun, z výnosu koupí nové nákladní…

16.07.2018 07:43 Praha - ČD Cargo vydá nejpozději do konce července dluhopisy za miliardu korun. Cena jednoho kusu…

Co dělat, když zapomenete peníze nebo kartu v bankomatu? Ne vždy o ně…

15.07.2018 16:25 Může se to stát každému z nás. Při výběru hotovosti z bankomatu v něm můžeme nedopatřením…

Vypněte aplikace Uber a Taxify, žádají taxikáři po vládě. Opět hrozí…

13.07.2018 11:19 Aktualizováno Praha - Závazek evidovat tržby řidičů v EET, který společnost Uber ve čtvrtek podepsala s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama