Mohou trafikanti Sazce zadržet terminál?

Praha - Podle advokáta Adama Sigmunda z advokátní kanceláře Žižlavský a partneři je otázkou, zda rebelující trafikanti mohou Sazce kvůli kaucím zadržet její terminál. Advokát to v neděli sdělil agentuře Mediafax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Je otázkou, zda provozovatelé mohou Sazce zadržet její terminál a jiné věci. Pokud ano, na základě zadržovacího práva by se pak v rámci insolvenčního řízení mohli stát zajištěnými věřiteli. Problematické je zadržování hotovosti, o penězích na účtu nemluvě, protože mají povahu věci hromadné. Za zadržení však provozovatelům může vyplývat sankce z jejich smlouvy se Sazkou, jejíž obsah ale neznáme," upozornil Sigmund.

"Může se proto stát, že na jednu stranu budou provozovatelé zároveň zajištěnými věřiteli Sazky, na druhou stranu jejími dlužníky, pokud vůči nim Sazka uplatní sankční opatření. Obecně ale, aby mohli provozovatelé terminálů vůči Sazce využít zadržovací právo, musí mít vůči firmě splatnou pohledávku. A je otázkou, jestli je jejich pohledávka na vrácení kauce splatná. Druhým problémem může být to, zda zadržení věcí nevylučuje jejich smlouva se Sazkou a sofistikovanější smlouvy toto vylučují,“ upozornil advokát.

Provozovatelé terminálů mají u Sazky kauce desítek až stovek tisíc korun a bojí se, že o své peníze přijdou. Někteří z nich si započetli kauci do tržeb, s čímž Sazka nesouhlasí, jiná skupina se chystá uplatnit, či už uplatňuje, zadržovací právo. Jde o tržby, či terminály Sazky, která uvádí, že kauce provozovatelů dosahují celkové výše zhruba 260 milionů korun. Sazka provozovatelům, kteří neodvedli tržby, terminály odpojuje. Na internetu se spekuluje až o 1 200 Sazkou odpojených přístrojů.

"K pohledávce u soudu - my momentálně uvádíme celou kauci s tím, že uplatňujeme zadržovací právo na tržby a vybavení. Výpověď jsme Sazce nepodali, ona by měla s námi okamžitě rozvázat smlouvu - neodvedli jsme tržby - a poté provést finanční vypořádání," stojí například v jednom z četných komentářů na webu provozovatelů, prostřednictvím kterého se snaží sjednotit svůj postup.

Sazka je od úterý 29. března v úpadku, první schůze věřitelů se sejde 26. května. Na ní by se mělo rozhodnout, zda firma půjde do konkursu, nebo zda věřitelé odsouhlasí její reorganizaci.

Témata: Sazka
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká Českou poštu zemětřesení? Ministr Metnar chce strategické změny

18.06.2018 12:39 Praha - Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) nařídil novému generálnímu řediteli České…

Čerpání dotací z norských fondů? Zbytečně složité, upozorňuje NKÚ

18.06.2018 09:38 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na podporu, kterou Česká republika v letech 2011…

Světovým podnikatelem roku je Brazilec. Kde skončili Češi?

16.06.2018 23:00 Monako - Titul EY Světový podnikatel roku letos získal Brazilec Rubens de Souza, který spoluzaložil…

Máte dluhy nebo hypotéku? Vědci pro vás mají velmi špatnou zprávu

15.06.2018 11:54 Praha - V současné době splácí jakýkoli úvěr 27 % českých občanů. Půjčky, úvěry či hypotéky jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama