Prezident Klaus podepsal státní rozpočet v přímém přenosu

Praha - Prezident Václav Klaus v neděli podepsal návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok před televizními kamerami v pořadu TV Prima Partie.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Deficit státního rozpočtu dosáhne v příštím roce nejméně 162,7 miliardy korun. "Takový deficit bych já nedopustil," prohlásil prezident. Přesto však nechtěl podle svých slov vystavovat zemi rozpočtovému provizoriu a tak rozpočet v přímém přenosu podepsal.

S kritikou výsledné podoby návrhu rozpočtu ale prezident nešetřil. „Já bych se nikdy neodvážil s rozpočtem s takovým deficitem přijít,“ řekl. Politikům podle něj chybí síla udělat rázné škrty, za jeho vlády takovou sílu politici měli, prohlásil Klaus. „Neochota něco dělat také o něčem svědčí,“ dodal. Zároveň připomněl, že současná vláda nemá ve Sněmovně ani jednoho poslance. „Právě proto je nešťastné, že se na podzim neuskutečnily předčasné volby, mohli jsme mít silnou vládu,“ uvedl Klaus.

Zákon o rozpočtu začíná s podpisem prezidenta platit, i když na něm chybí ještě podpis premiéra. Ten má však formální charakter, rozhodující jsou podpisy předsedy Poslanecké sněmovny a prezidenta.

„Není důvod, abych v současné situaci vymýšlel rozpočtové provizorium. To mělo smysl před dvaceti lety, když jsem jako ministr financí dostal do ruky komunistický rozpočet. Tehdy jsem řekl, že budeme mít tři měsíce provizorium, a pak přijdeme s novým přepracovaným rozpočtem. Jenže teď tady taková záruka není,“ upozornil prezident.

Chování Topolánkovy a posléze Fischerovy vlády ve vztahu k veřejným financím v letošním roce označil jako racionální. „Bylo dobře, že nezaváděla bezhlavá laciná opatření, která by totálně vychýlila státní rozpočet. Hlavním úkolem těchto vlád bylo nepropadat panice, a to se jim povedlo,“ kvitoval s povděkem.

Podle Klause byly nepodstatné spory o to, zda bude deficit na příští rok činit 5,3 či 5,6 procenta HDP. „Třeba v USA to bude až 12 procent. Není důvod tady plakat,“ připomněl. Ovšem stabilizaci veřejných financí považuje za naprostou prioritu pro příští vládu. „Reálná sféra se vrátí k normálnímu růstu, tady obavy nemám. Ale stát bude mít se svým rozpočtem potíže. Každopádně to bude bolet. Lidé nebudou chtít platit vyšší daně a zároveň se nebudou chtít vzdát některých příjmů, na které si zvykli," dodal prezident.

Klaus se také v krátkosti vrátil k přípravě rozpočtu na rok 2009. Schválený schodek 38,1 miliardy korun bude nakonec zřejmě více než pětinásobně překročen. „To nastavení bylo špatné. Loni na podzim byla situace velmi nejistá, ale už tehdy jsme dobře věděli, že pětiprocentní růst pokračovat nebude. Ale uvědomuji si, že ekonomicko-politické předpoklady byly špatné. Topolánkova vláda si ne mohla vyskakovat, neměla většinu. A ani premiér Fischer nemůže jen tak bouchnout do stolu a snížit deficit,“ doplnil prezident.

Prezidentův podpis pod rozpočtem potěšil šéfa socialistů Jiřího Paroubka. "Vítám rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause podepsat zákon o státním rozpočtu na příští rok. Ze strany prezidenta republiky je to především výraz ústavní korektnosti a politického realismu," uvedl Paroubek. ČSSD by si podle jeho slov také představovala rozpočet jiný, avšak bylo zde několik rozhodujících faktorů, které sestavit jiný rozpočet neumožnily. "Jde především o výpadek příjmů ve výši přibližně 80 miliard korun, ke kterému došlo zejména v důsledku neuvážených daňových reforem Topolánkovy vlády, které zcela podkopaly příjmovou stránku rozpočtu. Dalším faktorem byl ekonomický diletantismus Miroslava Kalouska, který jako ministr financí sestavil na letošní rok nejprolhanější rozpočet v historii České republiky," dodal šéf ČSSD.

Státní rozpočet na rok 2010 byl sněmovnou v prosinci přijat včetně všech schválených pozměňovacích návrhů. Poslanci ODS před hlasováním opustili sál, čímž snížili potřebné kvorum pro schválení zákona.

Deficit rozpočtu ve výši téměř 163 miliardy korun byl schválen v prvním čtení, podle mnohých poslanců však schválené pozměňovací návrhy z levicových řad poslanecké sněmovny nakonec zvýší schodek rozpočtu o dalších osm až deset miliard korun. Podle premiéra Jana Fischera by se mohlo jednat až o 12 miliard korun. Miroslav Kalousek (TOP 09) předpokládá nárůst deficitu dokonce o 15 miliard.

Sněmovnou totiž prošly všechny návrhy sociálních demokratů. Prošel tak návrh poslance Zdeňka Škromacha (ČSSD) na navýšení rozpočtu na sociální služby o 3,8 miliardy korun. Škromachův návrh tyto peníze bere ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), z rozpočtu na důchody a rozpočtu na nemocenskou. Prošel také návrh poslance Bohuslava Sobotky (ČSSD) na zachování platů státních zaměstnanců na současné úrovni. Na dorovnání čtyř procentního poklesu, který způsobil Janotův balíček, padne 6,8 miliardy korun. Půjde o peníze ze SFDI, odškodnění obětem trestné činnosti a další. Přijat byl i návrh poslance Ladislava Skopala (ČSSD) na navýšení přímých plateb pro zemědělce o 1,5 miliardy korun. Jde o prostředky ze SFDI a Všeobecné pokladní správy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh bobtná, každý Čech by měl splatit 161 500 korun

20.07.2018 16:35 Praha - Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714…

Skylink nesmí šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR, rozhodl soud

20.07.2018 14:41 Praha - Firma M7 Group, provozovatel satelitní televize Skylink, nesmí šířit kanály TV Nova na…

Alarmující čísla pro ČR? Vláda rezignovala na snahu snížit dluh, zhrozil…

20.07.2018 13:32 Praha - Eurostat dnes informoval, že veřejný dluh Česka vyjádřený poměrem k HDP stoupl v prvním…

Šmejdi na ústupu? Předváděcí akce byly poprvé bez nekalých praktik, uvedla…

20.07.2018 13:27 Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) zaznamenala v 1. čtvrtletí 2018 značný pokles porušení zákonů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama