Německá ekonomika zažívá boom: Roste stavebnictví a spotřeba, plusem jsou uprchlíci

Berlín - Spolkový statistický úřad dnes oznámil, že německá ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2017 zrychlila růst na 0,6 procenta z 0,4 procenta v minulém kvartálu. Platy rostou, nezaměstnanost je nízká. Z toho může vytěžit vládní CDU kancléřky Angely Merkelové.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Ekonomika

Německá obchodní a průmyslová komora (DIHK) dnes zvýšila svůj odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,8 procenta z původních 1,6 procenta. Dodala, že čeká, že vývoz meziročně stoupne o čtyři procenta. Podle jejího průzkumu se nálada mezi podniky stále zlepšuje a pouze 13 procent z nich očekává zhoršení podmínek. Za největší riziko budoucího růstu považuje většina firem možný nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

"Rozmach ekonomiky má širší základnu. Je tu rostoucí naděje, že půjde o sebeposilující konjunkturu." řekl agentuře Reuters ekonom VP Bank Thomas Gitzel.

Vývoz rostl o 1,3 procenta, dovoz o 0,4 procenta. Investice do stavebnictví vyskočily o 2,3 procenta, což je nejvyšší nárůst za tři roky. Stavební boom v Německu pohání nárůst populace, větší jistota zaměstnání a rekordně nízké úrokové sazby. Investice do strojů a vybavení se zvýšily o 1,2 procenta.

Optimistické zůstávají německé domácnosti, jejich spotřeba se zvýšila o 0,3 procenta. Státní investice stouply o 0,4 procenta. Táhnou je výdaje na uprchlíky.

Dnešní údaje o růstu jsou další z řady příznivých ekonomických zpráv, což je povzbuzení pro Merkelovou. Zvyšuje jí naději na zisk již čtvrtého mandátu.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nekalé praktiky řetězců? Osm zemí EU včetně Česka žádá tvrdá protiopatření

15.08.2018 18:39 Oponice (Slovensko) - Osm zemí EU ze střední a jihovýchodní Evropy včetně Česka a Slovenska se dnes…

Pronájem zahradních bazénů na principu Airbnb? Služba Swimmy se stala hitem

15.08.2018 08:33 Paříž - Ve Francii se rozmáhá služba Swimmy, která funguje na podobném principu jako Airbnb. Lidé…

Německá ekonomika zrychlila růst, šlape lépe než celá eurozóna

14.08.2018 16:23 Berlín - Hospodářský růst Německa v letošním druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 procenta z 0,4…

Ekonomika Slovenska si udržela růst, tempo inflace zpomaluje

14.08.2018 12:42 Aktualizováno Bratislava - Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o jedno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama