Úřady provedly razii ve Volkswagenu, šéf odborů bral neúměrně vysoký plat

Frankfurt - Německá prokuratura a daňový úřad prohledaly v úterý kanceláře některých vysokých představitelů koncernu Volkswagen. Byly zabaveny počítače a dokumenty. Razie souvisí s podezřením, že automobilka vyplácela nepřiměřeně vysoký plat šéfovi odborů Berndu Osterlohovi.

Přidejte svůj názor

Volkswagen

Vyšetřovatelé prohledali kanceláře předsedy dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche, finančního ředitele Franka Wittera a ředitele lidských zdrojů Karlheinze Blessinga.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že daňový úřad zasáhl kvůli podezření z daňových úniků. Nadměrná odměna může nepřiměřeně zvýšit provozní náklady, takže firma pak platí nízkou daň.

Zprávy o vyšetřování automobilky kvůli podezření z vyplácení nadměrné odměny šéfovi odborů se objevily v květnu. V Německu je plýtvání firemními prostředky právně považováno za zneužití důvěry.

Osterloh jako šéf zástupců zaměstnanců patří k nejmocnějším členům největšího evropského automobilového koncernu. Je také členem dozorčí rady a může vetovat významné změny. Volkswagen již dříve uvedl, že plat člena závodní rady je v souladu s německými pravidly. Podobně také externí právní odborníci potvrdili, že odměna pro Osterloha byla přiměřená.

Rovněž závodní rada Volkswagenu dnes vyjádřila přesvědčení, že Osterloh byl odměňován v souladu s předpisy. Upozornila také, že samotný Osterloh není terčem vyšetřování.

Osterloh v květnu v rozhovoru s německým listem Braunschweiger Zeitung uvedl, že jeho základní mzda se pohybuje kolem 200.000 eur (přes pět milionů Kč) ročně. K tomu ale ještě dostává bonusy závisející na výsledcích podniku. "Jednou se tak můj roční plat vyšplhal na zhruba 750.000 eur (přes 19 milionů Kč). V současnosti je to výrazně méně," řekl tehdy.

Osterloh stojí v čele závodní rady Volkswagenu již déle než deset let. Když ve funkci v roce 2005 začínal, dostával podle agentury DPA zhruba 6500 eur měsíčně. To odpovídá částce 78.000 eur ročně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reforma eurozóny dle Merkelové a Macrona? ČR situaci sleduje, Schillerovou…

22.06.2018 09:29 Praha/Lucemburk - Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v…

Airbus má hrůzu z brexitu bez dohody. Odejde z Británie?

22.06.2018 08:48 Londýn - Británie se chystá v březnu 2019 odejít z EU. Stále se však nedohodla na podmínkách tohoto…

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Německo rejžuje na řecké krizi. Od roku 2010 vydělalo téměř tři miliardy…

21.06.2018 13:25 Berlín - Pomoc Berlína zadluženému Řecku nebyla nezištná. Německo od roku 2010 vydělalo nejméně 2,9…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama