Jak se změnil život v Rusku za Putinovy vlády? Údaje vás možná překvapí

Moskva - 18. března budou známy výsledky ruských prezidentských voleb. Současný prezident Vladimir Putin je jasným favoritem a bylo by velikým překvapením, kdyby znovu nestanul na pozici nejmocnějšího muže Ruska. Čtvrtým vítězstvím by Putin korunoval svoji dlouhodobou politickou kariéru. Jak se za jeho vlády proměnil život obyčejných Rusů? To odhaluje stanice BBC v 10 bodech.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Ruská vlajka

1) Méně lidí je chudých

Putin nastoupil do prezidentského úřadu v roce 2000. Za jeho předchůdce, Borise Jelcina, si země prošla velmi divokým obdobím privatizace, který v Rusech zanechal hlubokou nedůvěru k příliš svobodnému trhu. V prvních obdobím Putinovo vládnutí následkem toho bylo značné množství Rusů žijících v chudobě bylo takřka 30%. V současnosti je číslo o mnoho nižší, v roce 2016 to činilo asi 13,4%. Přes výrazné snížení je však je Rusko v úrovni chudoby stále nad průměrem v porovnání s mnohými největšími světovými ekonomikami.

2) Růst mezd se v poslední době ustálil

Během Putinova prvního a druhého prezidentského období se mzdy v Rusku neustále stále zvyšovaly okolo 10% ročně. Od jeho návratu do prezidentského úřadu v roce 2010 byly mnohem náchylnější k propadům, ať už důvodem ekonomických krizích nebo ekonomických sankcí. Nicméně, v letech 2011 až 2014 se disponibilní příjem zvýšil o 11% a v Putinově éře celkově se spotřebitelská ekonomika Ruska výrazně rozšířila.

3) Více lidí má auto

Zvyšující se mzdy umožnily Rusům si dovolit mnohé život ulehčující zboží každodenní spotřeby jako jsou mikrovlnky, kterých je více než domů nebo auta. Rusové převážně zůstávají věrní ruské automobilce AvtoVAZ a kupují si její automobily značky Lada – z celkového počtu 1 595 737 nových vozů prodaných v roce 2017 jich 311 588 bylo této značky. Počet vlastníků aut je v Rusku srovnatelných s Polskem či Maďarskem. Nicméně, zatímco v Rusku je 58 aut na sto domácnostní, ve Finsku je poměr 76 aut na 100 domácnostní.

4) Rusové milují Ikeu

Prodejce nábytku otevřel svojí první prodejnu v Moskvě v roce 2000, která se ihned dostala mezi prvních 10 prodejen Ikea na světě. V roce 2015 bylo Rusko druhým nejrychleji rostoucím trhem pro švédský řetězec. Dnes má Ikea zde 14 prodejen, z toho 3 v Moskvě. Ačkoliv Rusko představuje pro Ikeu silný a zajímavý trh, upustila od svého online časopisu z obavy, že by tamní obsah mohl překročit kontroverzní zákon o propagaci homosexuality.

5) Pijí více šampaňského

Ačkoliv zcela nepochybně je národním alkoholem vodka, její obliba postupně klesá. Zatímco v roce 2000 se prodalo na 214 miliónů dekalitrů vodky, v roce 2015 už to bylo jen 97 miliónů. Naproti tomu se prodej šampaňského zvedl z 18 miliónů dekalitrů z v roce 2000 na 23 miliónů v roce 2015.

6) Dostupnost internetu je srovnatelná se západními zeměmi

V Rusku používá dnes internet přes 70% populace, číslo zcela srovnatelné s USA i EU. Rusové mají své vlastní internetové giganty, kteří překonávají i mezinárodní hráče. Zatímco na ruskou sociální platformu VKontakte (VK) – která má i mezinárodní přesah, například je využívána na Ukrajině – používá na 90 miliónů uživatelů, zatímco Facebook jen 20 miliónů. Podobně je na poli vyhledávačů – ruský vyhledávač Yandex dominuje nad svým zahraničním konkurentem, Googlem.

7) Upadající cirkusy

Internet nabízející nepřeberné možnosti zábavy je jedním z důvodů, proč Rusové se stále méně zajímají o cirkusy, které s více než 60 stálými místy po celém Rusku v čele s Moskevským státním cirkusem lze považovat na národní instituce. Zatímco v roce 2010 tento typ zážitku vyhledalo 10 miliónů diváků, v roce 2015 se jednalo jen o necelých 5 miliónů návštěvníků.

8) Méně návštěvníků veřejných knihoven

Podobný propad, který taktéž lze přičíst snadné dostupnosti internetu a dalších vymožeností moderního věku, klesá i počet veřejných knihoven. V roce 2000 bylo v Rusku dostupných 51 000 knihoven, v roce 2015 je to už necelých 39 000.

9) Zvyšující se porodnost

Jedním z hlavních Putinových cílů je navýšení Ruské populace. Kromě toho, že se Rusko doposud nevyrovnalo s populační ztrátou během druhé světové války, začalo docházet k výraznému poklesu počtu obyvatelstva kolem roku 1991 po pádu komunismu. Částečně se mu to daří – v roce 2012 poprvé po 21 letech překročila porodnost míru úmrtnosti. Mezi lety 2016 až 2017 však porodnost zase klesla, z 12,9 porodů na 11,5 porodů na tisíc lidí.

10) Zvyšující se vojenské výdaje

Jiným Putinovým cílem je obnova Ruska jako vojenské mocnosti. Modernizace armády se projevuje na výrazném zvyšování podílu vojenských výdajů na HDP, které je přes 5%. Pro srovnání, podíl vojenských výdajů na HDP jsou méně než 2% v případě EU a a jen něco přes 3% v případě USA, podle údajů Světové banky.

Vstupte do diskuze (52)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chystá odvetu za cla na dovoz z USA

19.06.2018 21:50 Aktualizováno Moskva – Rusko oznámilo, že vytvoří seznam restrikcí na zboží dovážené z USA. Reaguje tak na celní…

Ředitel Audi byl suspendován, zastoupí ho šéf prodeje

19.06.2018 14:43 Aktualizováno Wolfsburg - Generální ředitel automobilky Audi Rupert Stadler (55), který byl v pondělí zadržen v…

V Německu zadrželi šéfa automobilky Audi, skončil ve vazbě

18.06.2018 16:10 Aktualizováno Wolfsburg - V souvislosti s aférou kolem manipulací s emisemi byl dnes brzy ráno v Ingolstadtu…

Pivo na letošním Oktoberfestu opět podraží. Kolik dáte za tuplák?

18.06.2018 09:14 Mnichov - Každoroční zdražování piva patří k méně oblíbeným tradicím festivalu Oktoberfest v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama