Německo hlásí nejnižší nezaměstnanost od roku 1990, inflace zrychlila

Berlín - Nezaměstnanost v Německu se dostala na nové minimum od sjednocení země v roce 1990, když v letos březnu klesla na 5,3 procenta z únorových 5,4 procenta. Počet lidí bez práce po sezonním očištění meziměsíčně snížil o zhruba 19.000 osob na 2,373 milionu. Analytici přitom počítali s poklesem pouze o 15.000 osob.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

"Příznivý vývoj na trhu práce v březnu pokračoval," uvedl šéf úřadu práce Detlef Scheele. "Poptávka po pracovních silách nadále zůstává na velmi vysoké úrovni," dodal.

Příznivá situace na trhu práce podporuje spotřebitelské výdaje, které jsou v posledních letech hlavním motorem růstu německé ekonomiky. Německá vláda koncem ledna zvýšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 1,9 procenta. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil o 2,2 procenta, tedy nejprudším tempem za šest let.

Ekonom Jörg Zeuner ze společnosti KfW uvedl, že vzhledem k vysokému objemu zakázek a silnému růstu světové ekonomiky není pravděpodobné, že by příznivý vývoj na německém trhu práce v brzké době skončil. Upozornil však, že německé firmy jsou nyní méně optimistické ohledně budoucího vývoje, a to kvůli hrozbě obchodních sporů se Spojenými státy.

V USA v pátek vstoupila v platnost nová cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent. EU je od těchto cel prozatím osvobozena, jejím cílem je ale získání trvalé výjimky. "Poraženými ve spirále protekcionismu mezi Spojenými státy a Evropskou unií by byli spotřebitelé a zaměstnanci na obou stranách Atlantiku," varoval Zeuner.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zrychlilo v březnu na 1,5 procenta z únorových 1,2 procenta.

Meziměsíčně ceny stouply o 0,4 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters čekali, že meziroční inflace bude činit 1,6 procenta a meziměsíčně ceny vzrostou o 0,5 procenta.

Podle neharmonizovaných údajů inflace činila 1,6 procenta a zrychlila z 1,4 procenta v únoru. Ceny potravin se v březnu zvýšily o 2,9 procenta a ceny služeb o 1,8 procenta. Ceny energií stouply jen o o půl procenta.

Údaje o inflaci v největší evropské ekonomice jsou pozorně sledované, protože mají významný vliv na měnovou politiku Evropské centrální banky.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu zadrželi šéfa automobilky Audi, skončil ve vazbě

18.06.2018 12:54 Wolfsburg - V souvislosti s aférou kolem manipulací s emisemi byl dnes v Německu zadržen Rupert…

Pivo na letošním Oktoberfestu opět podraží. Kolik dáte za tuplák?

18.06.2018 09:14 Mnichov - Každoroční zdražování piva patří k méně oblíbeným tradicím festivalu Oktoberfest v…

Černá prognóza pro Británii: Růst ekonomiky bude nejslabší od roku 2009

18.06.2018 08:52 Londýn - Podle odhadu Britské obchodní komory (BCC) letos vykáže ekonomika Spojeného království…

Česko vyhrálo další spor s Diag Human

15.06.2018 19:14 Praha - Česko dnes vyhrálo další spor se společností Diag Human. Nizozemský Nejvyšší soud (NS)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama