Práce cizinců načerno? Slovenští inspektoři se nestačili divit

Bratislava - Úřady na Slovensku loni při kontrolách odhalily u zaměstnavatelů nejvíce nelegálně zaměstnaných osob za posledních nejméně pět let. V době rekordně nízké nezaměstnanosti v zemi pod Tatrami vzrostl počet případů porušení předpisů při zaměstnávání osob původem zejména z Ukrajiny a Srbska, kteří až na výjimky potřebují získat povolení pro výkon práce na Slovensku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo slovenské ministerstvo sociálních věcí.

Přidejte svůj názor

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie

Inspektoři v loňském roce zjistili ve slovenských firmách a u dalších zaměstnavatelů 3384 nelegálně zaměstnávaných osob. Meziročně to znamená nárůst o zhruba šestinu a ve srovnání s rokem 2013 zvýšení na více než dvojnásobek, byť počet kontrolovaných subjektů klesl. Nejčastěji úřady odhalily zaměstnávaní načerno u firem, které podnikají ve stavebnictví.

Nelegálního zaměstnávaní se firmy či instituce na Slovensku dopustí kromě jiného v případě, že zaměstnají osobu, aniž s ní uzavřely pracovní smlouvu nebo ji přihlásily k povinnému sociálnímu pojištění. Cizinci ze zemí mimo EU zase musejí až na výjimky získat povolení k práci a k pobytu na Slovensku. Cizinci ze zmiňovaných takzvaných třetích zemí se na celkovém počtu odhalených případů nelegálního zaměstnávaní podíleli zhruba třetinou.

Za porušení zákona o nelegální práci hrozí firmám na Slovensku pokuta od 2000 do 200.000 eur (50.800 až 5,1 milionu Kč). Loni úřady za toto provinění uložily sankce v celkové výši 4,89 milionu eur (124,2 milionu Kč), což představuje v porovnání s předchozím rokem nárůst o téměř pětinu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hotovostní versus bezhotovostní styk: Je lepší platit v obchodě kartou…

18.08.2018 10:53 Aktualizováno Jste zvyklí platit v obchodě kartou, anebo stále lovíte ve své peněžence drobné mince a papírové…

Nový šéf Air France-KLM bude mít třikrát vyšší plat, odbory jdou do mdlob

17.08.2018 16:36 Paříž - Nově jmenovaný generální ředitel letecké společnosti Air France-KLM bude pobírat třikrát…

Ruský kosmický průmysl se topí v dluzích, na Bajkonuru budou propouštět

17.08.2018 10:09 Moskva - Moskevské kosmické Chruničevovo středisko, výrobce raket Proton a Angara, se potýká s…

Pád mostu v Janově tvrdě zasáhl akcie firmy Atlantia, třesou se i další…

16.08.2018 10:44 Janov - Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia jdou po úterním zřícením mostu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama