Ruský nejvyšší soud potvrdil trest Navalného v kauze Yves Rocher

Moskva - Ruský nejvyšší soud dnes odmítl odeslat k novému prošetření kauzu vůdce ruské opozice Alexeje Navalného a jeho bratra Olega, při níž podle loňského rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ruská justice chybovala. Bratři Navalní byli koncem roku 2014 odsouzeni za zpronevěru v ruské pobočce francouzské kosmetické společnosti Yves Rocher.

Přidejte svůj názor

Alexej Navalnyj

Moskevský soud v prosinci 2014 za údajnou zpronevěru odsoudil bratry shodně k 3,5 letům: Alexeje podmíněně, Olega nepodmíněně. Tyto tresty ponechal ruský odvolací soud v platnosti. Advokáti obou bratrů se proti rozsudku odvolali k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Soud v říjnovém rozhodnutí neshledal proces politickým. Nařídil nicméně Rusku, aby Navalnému a jeho bratrovi vyplatilo zhruba 76.000 eur (dva miliony korun) jako úhradu soudních nákladů a odškodnění za porušení práva na spravedlivý proces, a to kvůli procesnímu pochybení.

Bratři Navalní se pak na základě rozhodnutí štrasburského soudu domáhali přehodnocení celého případu u ruského nejvyššího soudu. Ten dnes jejich požadavek odmítl a rozsudek potvrdil. Oleg Navalnyj by měl vězení opustit po vypršení trestu letos v červnu.

Alexej Navalnyj dnes v reakci označil verdikt za důkaz, že nejvyšší soud "demonstrativně ignoroval mezinárodní smlouvy Ruska". Jeho obhájkyně v kauze Yves Rocher Olga Michajlovová novinářům řekla, že na soudní rozhodnutí upozorní Radu Evropy.

Podobný scénář se odehrál i v jiné kauze disidenta Navalného, v níž šlo o údajnou krádež dřeva v podniku Kirovles. Navalnyj byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Ačkoliv štrasburský soud loni vyhověl Navalného žalobě i v tomto případě a přiznal mu odškodnění, ruský soud jej v opakovaném procesu znovu odsoudil ke stejnému trestu.

Opozičník považuje všechny procesy a tresty za vykonstruované a tvrdí, že se ho tak snaží Kreml umlčet. Kvůli vyměřeným trestům se nesměl letos v březnu zúčastnit prezidentských voleb.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hotovostní versus bezhotovostní styk: Je lepší platit v obchodě kartou…

18.08.2018 10:53 Aktualizováno Jste zvyklí platit v obchodě kartou, anebo stále lovíte ve své peněžence drobné mince a papírové…

Nový šéf Air France-KLM bude mít třikrát vyšší plat, odbory jdou do mdlob

17.08.2018 16:36 Paříž - Nově jmenovaný generální ředitel letecké společnosti Air France-KLM bude pobírat třikrát…

Ruský kosmický průmysl se topí v dluzích, na Bajkonuru budou propouštět

17.08.2018 10:09 Moskva - Moskevské kosmické Chruničevovo středisko, výrobce raket Proton a Angara, se potýká s…

Pád mostu v Janově tvrdě zasáhl akcie firmy Atlantia, třesou se i další…

16.08.2018 10:44 Janov - Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia jdou po úterním zřícením mostu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama