V Dukovanech skončila odstávka 2. bloku a 3. bloku

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany skončila plánovaná odstávka 2. bloku zahájená v první polovině března. První turbína byla připojena v úterý večer a druhá dnes krátce před 05:00. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V elektrárně takzvaně najíždí i blok číslo tři odstavený 22. dubna neplánovaně kvůli kontrole potrubí v sekundární části parogenerátoru. Elektřinu by měl začít dodávat do sítě během dnešního odpoledne.

Přidejte svůj názor

ČEZ, ilustrační foto

Elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky. S celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Kvůli aktuálním odstávkám klesla výroba elektřiny na polovinu. Další odstávka by měla podle plánu začít příští týden v sobotu, týkat se bude prvního výrobního bloku Dukovan.

Druhý dukovanský blok stál 53 dnů. Odborníci v průběhu odstávky vyměnili v reaktoru pětinu paliva, instalovali třetí čerpadlo v bazénu určeném pro skladování použitého paliva a vyměnili část elektrorozvaděčů. Zároveň provedli rozsáhlé kontroly zařízení, při nichž použili také nově kvalifikované diagnostické metody.

"Dohromady zaměstnanci ČEZ i dceřiných a dodavatelských firem zvládli 52 technických investičních akcí, z nichž nejnáročnější byla výměna podružných rozvaděčů," uvedla firma v pondělní tiskové zprávě. Výměna rozvaděčů čeká do roku 2022 všechny bloky, společnost ČEZ za ni zaplatí 420 milionů korun.

Kontroly zařízení v neplánovaně odstaveném třetím bloku Dukovan skončily během uplynulého víkendu. Energetici pak začali zařízení připravovat na obnovení výroby elektřiny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pronájem zahradních bazénů na principu Airbnb? Služba Swimmy se stala hitem

15.08.2018 08:33 Paříž - Ve Francii se rozmáhá služba Swimmy, která funguje na podobném principu jako Airbnb. Lidé…

Německá ekonomika zrychlila růst, šlape lépe než celá eurozóna

14.08.2018 16:23 Berlín - Hospodářský růst Německa v letošním druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 procenta z 0,4…

Ekonomika Slovenska si udržela růst, tempo inflace zpomaluje

14.08.2018 12:42 Aktualizováno Bratislava - Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o jedno…

Suspendovaný šéf Audi zůstává ve vazbě, mohl by mařit vyšetřování

13.08.2018 16:58 Mnichov - Mnichovský soud dnes zamítl žádost suspendovaného šéfa Audi Ruperta Stadlera o propuštění…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama