Francie je proti sankcím USA vůči firmám obchodujícím s Íránem

Paříž 11. května (ČTK) - Sankce, které chce americký prezident Donald Trump obnovit proti zahraničním společnostem spolupracujícím s Íránem, jsou nepřijatelné a musejí být předmětem vyjednávání s Evropany. V rozhovoru pro deník Le Parisien to řekl šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian.

Přidejte svůj názor

Francie, ilustrační foto

"Řekneme Američanům, že sankce, které přijmou, se týkají jen jich," upozornil francouzský ministr a zdůraznil, že Evropané považují za zcela nepřijatelné, aby USA do svých sankčních opatření zahrnovaly firmy jiných zemí.

Trump v úterý oznámil, že jeho země odstupuje od mezinárodní dohody s Íránem, která měla za cíl omezit íránské jaderné aktivity. Zároveň řekl, že se tím obnoví sankce proti americkým i neamerickým společnostem obchodujícím s Íránem.

"Evropané nemohou doplácet na to, že Spojené státy dohodu zrušily," prohlásil šéf francouzské diplomacie. Evropané musejí podle něj přijmout opatření nezbytná k ochraně zájmů svých firem a zahájit za tímto účelem jednání s Washingtonem.

Rozhodnutí USA ukládá zahraničním společnostem velmi krátké lhůty, a to od tří do šesti měsíců, aby se stáhly z Íránu. Zároveň platí okamžitý zákaz uzavírat smlouvy nové pod hrozbou sankcí ze strany USA. Francouzská vláda už naznačila, že by na úrovni Evropské unie chtěla s USA vyjednat výjimky, například pro firmy, které v Íránu již působí. EU musí podle Le Driana ovšem jednat rychle a dohodnout se v řádu týdnů.

Francie se do obnovení investic v Íránu hodně angažovala. S Íránem spolupracuje ropný koncern Total, dodávky obnovily automobilky Renault a Peugeot i evropský letecký výrobce Airbus, který sídlí v jihofrancouzském Toulouse.

Trojice evropských zemí (Francie, Británie a Německo), která podepsala dohodu s Íránem, dala najevo, že ji chce udržet při životě. Zároveň Írán projevil ochotu ji nadále respektovat. Požaduje ale záruky, že mu nevzniknou kvůli americkému kroku vážné ekonomické škody.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hotovostní versus bezhotovostní styk: Je lepší platit v obchodě kartou…

18.08.2018 10:53 Aktualizováno Jste zvyklí platit v obchodě kartou, anebo stále lovíte ve své peněžence drobné mince a papírové…

Nový šéf Air France-KLM bude mít třikrát vyšší plat, odbory jdou do mdlob

17.08.2018 16:36 Paříž - Nově jmenovaný generální ředitel letecké společnosti Air France-KLM bude pobírat třikrát…

Ruský kosmický průmysl se topí v dluzích, na Bajkonuru budou propouštět

17.08.2018 10:09 Moskva - Moskevské kosmické Chruničevovo středisko, výrobce raket Proton a Angara, se potýká s…

Pád mostu v Janově tvrdě zasáhl akcie firmy Atlantia, třesou se i další…

16.08.2018 10:44 Janov - Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia jdou po úterním zřícením mostu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama