Eurozóna je na tom hůř, než se čekalo? Podnikatelská aktivita zpomaluje

Londýn - Růst podnikatelské aktivity v eurozóně za květen zpomalil na nejnižší úroveň za jeden a půl roku. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila poradenská společnost IHS Markit. Údaje podle ní signalizují, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny by se ve druhém čtvrtletí mohl zvýšit o 0,4 procenta, tedy stejným tempem jako v prvním kvartálu. Analytici přitom v dubnové anketě agentury Reuters předpovídali zrychlení růstu HDP na 0,6 procenta.

Přidejte svůj názor

Podnikatelé, ilustrační foto

Index, který sleduje podnikatelskou aktivitu v eurozóně, za květen klesl na 54,1 bodu z dubnových 55,1 bodu. Dostal se tak nejníže za 18 měsíců. Zůstává však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Je to méně radostný obrázek, než jaký jsme viděli na přelomu roku," uvedl ekonom společnosti IHS Markit Chris Williamson. "Nenechme se však příliš rozrušit skutečností, že zpomalujeme. Index je stále na docela silné úrovni," dodal.

Index podnikatelské aktivity pro Německo, které je největší ekonomikou eurozóny, klesl na 53,1 bodu z dubnových 54,6 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od září 2016.

Euro po zveřejnění těchto údajů sestoupilo vůči dolaru na šestiměsíční minimum 1,1701 USD. Jednotnou evropskou měnu nyní tlačí dolů rovněž obavy ohledně politické situace v Itálii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pronájem zahradních bazénů na principu Airbnb? Služba Swimmy se stala hitem

15.08.2018 08:33 Paříž - Ve Francii se rozmáhá služba Swimmy, která funguje na podobném principu jako Airbnb. Lidé…

Německá ekonomika zrychlila růst, šlape lépe než celá eurozóna

14.08.2018 16:23 Berlín - Hospodářský růst Německa v letošním druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 procenta z 0,4…

Ekonomika Slovenska si udržela růst, tempo inflace zpomaluje

14.08.2018 12:42 Aktualizováno Bratislava - Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o jedno…

Suspendovaný šéf Audi zůstává ve vazbě, mohl by mařit vyšetřování

13.08.2018 16:58 Mnichov - Mnichovský soud dnes zamítl žádost suspendovaného šéfa Audi Ruperta Stadlera o propuštění…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama